Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ambilight na zwykłym boxie... [Coreelec]
#1
Każdy z nas słyszał pewnie o Ambilight Philipsa. Kto nie słyszał - niechaj czyta:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Otóż jest możliwość zrobienia samemu odpowiedniej instalacji i podłączenia jej do swojego boxa.
Samemu? Nie... to nie dla nas... nasi drodzy przyjaciele z Chin ułatwiają wszystko i sprzedają gotowe rozwiązania. Koszt gotowca to około 100-150 zł - koszt własnej roboty to około 80-100 zł + zdolności manualne...
W poradniku tym pokażę jak uzyskać taki efekt na swoim sprzęcie. 

Po pierwsze ograniczenia - na Androidzie nie będzie działać z treściami DRM - czyli Netflix, HBO, i inne odpadają.
Na Coreelec działa na wszystkim Smile I dlatego to na nim się skupię (bo kto normalny używa andka jak jest CE) - jeśli ktoś ma doświadczenia z Androidem (choć podejrzewam że to doinstalowanie 1-2 apek) niech się podzieli w tym temacie.
Przede wszystkim co nam potrzeba:

0. Box - z Coreelec

1. Taśma led + sterownik + zasilacz - czyli tak naprawdę Arduino w opakowaniu + taśma + zasilacz.
Myfriendy mają gotowe zestawy - ja wybrałem ten:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Owszem  - są też inni sprzedawcy - sprzęt się różni naklejką tak naprawdę:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Tu trzeba zwrócić uwagę na długość taśmy - najlepiej wziąć miarkę i polecieć po obwodzie TV. U mnie wyszło 3 m taśmy, wybrałem 60 diod na 1 m a w komentarzu wpisałem że chcę wtyczkę EU

2. Złączki - można oczywiście zginać taśmę... lutować... ale po co? Są gotowe...
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

I znowu dla chętnych albo wymagających innego podłączenia:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

3. Wtyczka Hyperion.ng dostępna w oficjalnym repo Coreelec + ewentualnie wtyczka Hyperion  Control dostępna na githubie: By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

4. Składamy zamówienie - czekamy 2 tygodnie - paczuszka w domu.

5. Montaż - banalny - tniemy taśmę po wcześniejszej przymiarce (gór i dół w moim przypadku wyszło 51 diod, lewa/prawa - 28 diod - telewizor 39 cala), zakładamy złączki, ładnie wszystko porządkujemy. Ja zacząłem montaż taśm zgodnie z kierunkiem ruchu zegara, poczynając od lewego górnego rogu, patrząc od przodu na TV - można to potem ustawić w konfiguracji jeśliby ktoś potrzebował inaczej podłączyć. Na zdjęciu widać prawy górny róg do którego biegną 2 kable.


6. Podłączamy do naszego boxa... i nic nie działa - palą się 4 diody Sad

7. Instalujemy wtyczkę Hyperion.ng z repozytorium Coreelec

8. Łączymy się z boxem przez ssh i wpisujemy /dev/tty[wciskamy TAB]

Jak widać nasze urządzenie jest pod adresem /dev/ttyUSB0

9. W przeglądarkę internetową na komputerze wpisujemy: http://[ADRES IP BOXA]:8090 i pokaże się taka oto strona:


Jeśli się nie pokaże, musimy zrestartować sprzęt.

Idziemy od razu do Configuration-Led Hardware i wybieramy:
Controler type: adalight
Output path: /dev/ttyUSB0
Baudrate: 115200





i robimy "Save Settings" - troszkę czasem trzeba poczekać.

Następnie klikamy zakładkę LED LAYOUT i wpisujemy pozostałe dane:


Jak widać wpisałem 51 w top i bottom, oraz 28 w left - right - bo dokładnie tyle diod mi wyszło po przycięciu taśmy. Pozostałe opcje umożliwiają poprawę ustawień montażu.
Robimy safe... czekamy

10. Odpalamy film i się cieszymy - powinno działać

11. Ale po co nam podświetlenie w interfejsie kodi? Po nic... I tu przychodzi z pomocą wtyczka Hyperion Control dostępna na githubie: By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować. która pozwala na wyłączenie podświetlenia w kodi:




I jak to się mówi...
U mnie działa :Smile nagrywane kartoflem, w ciągu dnia, kolory nie oddają rzeczywistych przy zmianie (trzeba by w pełnej ciemności lepszym kartoflem nagrywać)...
Link do wideo: By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

[Problemy wykryte]

Pojawiły się problemy z TV - przy małych rozdzielczościach nic nie było widoczne. Przy HD - pojawiło się spowolnienie obrazu... ale tylko na boxie z s905x - na s905x2 nie było tego.
Rozwiązanie? W ustawieniach Hyperion wyłączyć w Configuration - Network Services nastęþujące serwisy:
Flatbuffers Server
Protocol Buffers Server

[Tips & Tricks] - tak - bonus Smile

Żeby nie szukać po całym temacie będę dopisywał tu swoje spostrzeżenia

Klawiszologia - czyli jak wyłączyć światełka klawiszem

Pod 2 klawisze w pilocie podłączyłem skrypty bash które włączają/wyłączają diody:
hyp_on.sh:

hyperion-remote -x

hyp_off.sh:

hyperion-remote -c black

Skrypty zapisałem w katalogu /storage/.kodi/userdata/, następnie, jak to zawsze w systemach linuksowych nadałem uprawnienia do wykonywania (przez SSH):

chmod u+x  /storage/.kodi/userdata/hypoff.sh
chmod u+x  /storage/.kodi/userdata/hypon.sh

I następnie podpiąłem pod pilota:

<key id="253">System.Exec("/storage/.kodi/userdata/hypoff.sh")</key>
<key id="252">System.Exec("/storage/.kodi/userdata/hypon.sh")</key>

Dzięki temu mogę sobie włączyć i wyłączyć światełka.

Crontab bo lubimy automatyzm
Chyba nie muszę tłumaczyć użytkownikom Coreelec czym jest Crontab - automat do odpalania czegokolwiek kiedy chcemy.
Dostajemy się do niego przez konsolę ssh a następnie wydając komendę

crontab -e


Dodałem więc do crontab 2 skrypty - jeden wyłącza diody o 6 rano (nie wyłącza samego serwisu - miałem z tym problemy przy ponownym odpaleniu) a drugi odpala je o 19 (jeśli będzie odtwarzany film to się zapalą)

0 6 * * * /storage/.kodi/addons/service.hyperion.ng/bin/hyperion-remote -c black
0 19 * * * /storage/.kodi/addons/service.hyperion.ng/bin/hyperion-remote -x


Podziękowali: ssooqq, lolekanabolek, mjw
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda

Ze względu na prośbę jednego z Junior Member: nie odpowiadam na PW
Odpowiedz
REKLAMA:



#2
Obciąża to urządzenie z CoreELEC czy te ardunio kalkuluje wyświetlanie?
Jeśli chcesz nas wspomóc jakąś kwotą możesz to zrobić przez poniższy banner!




 [Obrazek: a015.gif]


Jak uzyskać logi: By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
Odpowiedz
#3
Nie zauważyłem spadku wydajności, ale testy dopiero robię.
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda

Ze względu na prośbę jednego z Junior Member: nie odpowiadam na PW
Odpowiedz
#4
Więc tak. Testowałem na Netflix (480/720), na FanFilm i na TV
Pod uwagę brałem średnie zużycie procesora, sprawdzane co 5 minut.
Przy Fanfilm/TV - brak różnicy w działaniu, brak zauważalnej różnicy w obciążeniu procesora.
Przy Netflix - jak do tej pory było na zasadzie cpu0 100%, cpu1 80% cpu2 20 cpu3 10 (średnio - wiadomo że skacze), tak przy włączonym cpu1 skoczyło do 100% zaś cpu2 wahało się między 30-40
Nie zaobserwowałem spadku klatek, nie zaobserwowałem żadnych lagów.
maszyna testowa:
1. s905x 2/16GB Coreelec 9.2
2. s905x2 2/16GB Coreelec 9.2 (tu było mniejsze zużycie cpu - ale box wylądował niestety w serwisie... Hdmi padło - niezwiązane zupełnie z testowaniem Ambilight)

Natomiast oglądanie wczoraj z dzieciakami Vaiany to zupełnie inne odczucia. Kolorystyka bajek jednak świetnie wypada.
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda

Ze względu na prośbę jednego z Junior Member: nie odpowiadam na PW
Odpowiedz
#5
Ponieważ temat cieszy się za..tym zainteresowaniem, to dla użytkowników coreelec wrzucam skrypt switch - pozwalający na przełączanie ledów jednym klawiszem - wcześniej były potrzebne 2
Plik hypswitch.py:
# -*- coding: utf-8 -*-
import xbmc
import os, sys, subprocess
op = subprocess.call(['hyperion-remote -l | grep \'componentId": "COLOR"\''],shell=True,stderr=subprocess.STDOUT)
if op == 0: # found
	xbmc.executebuiltin('Notification(Hyperion,Włączono podświetlenie,1000)')
	os.system("hyperion-remote -x")
elif op == 1: # not found
	xbmc.executebuiltin('Notification(Hyperion,Wyłączono podświetlenie,1000)')
	os.system("hyperion-remote -c black")
elif op > 1: # error
	xbmc.executebuiltin('Notification(Hyperion,error,1000)')


Podziękowali: lolekanabolek
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda

Ze względu na prośbę jednego z Junior Member: nie odpowiadam na PW
Odpowiedz
#6
(24-09-2019, 05:05 PM)Tomek napisał(a): By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

mam pytanie o te złączki, dość prozaiczne. O co chodzi z tym pakietem 1set i 3set?? Domyślam się, że można kupić 1 szt albo 3 szt. w paczce. Tylko chciałbym się upewnić.
Odpowiedz
REKLAMA:



#7
Dokładnie.
ja zamówiłem 3 set - ale dostałem 4 Smile
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda

Ze względu na prośbę jednego z Junior Member: nie odpowiadam na PW
Odpowiedz
#8
Czy ktoś z was używa ambilight z coreelec? Mam skonfigurowany Hyperion ng na s912 i kiedy oglądam tv kolory się zgadzają. Natomiast jak leci Netflix to kolory są zupełnie pomylone. Może jest jakieś rozwiązanie ?

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#9
Ja używam, wszak napisałem ten poradnik. Na s905x i na s905x2 nie mam problemów. Gdzieś na forum coreelec widziałem jednak podobny problem - poszukam i wrzucę.
"Mym sojusznikiem jest Moc, i potężnym sojusznikiem ona jest." -- Mistrz Yoda

Ze względu na prośbę jednego z Junior Member: nie odpowiadam na PW
Odpowiedz
#10
(21-11-2019, 05:07 PM)Tomek napisał(a): Ja używam, wszak napisałem ten poradnik. Na s905x i na s905x2 nie mam problemów. Gdzieś na forum coreelec widziałem jednak podobny problem - poszukam i wrzucę.

No z góry dziękuję bo ja sobie z tym nie radzę . Warto dodać także że ledy możemy sobie wysterować z telefonu za pomocą apki ze sklepu play Hyperion free
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości