Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HTPC - motherboard ?
#1
Mam pytanie czy ktoś używa zwykły PC jako HTPC  + KODI . Czy w dzisiejszych czasach jeszcze warto w to wejść choćby z sentymentu. Jeśli tak ...to czy możecie podpowiedzieć jaką płytę główną warto wykorzystać. Fajnie by było żeby miała ( na dzień dzisiejszy ) np. pasywne chłodzenie możliwość odbioru 4K i jak najmniejszego poboru prądu.
pozdro!
Odpowiedz
REKLAMA:



#2
Jeśli chcesz na takim HTPC instalować Libreelec To musisz szukać coś z minimum Intel Gemini Lake (Celeron J4105/J4125)
albo nowe Tiger Lake ( Celeron 6305)

Niestety Nadal brak obsługi HDR w H265 w libreelec choć prace trwają...

Generalnie na pewno zaletą PC z x86 jest dużo większa wydajność CPU niż w boxach/SBC na ARM
Z drugiej jednak strony platformy ARM mają dużo bardziej zaawansowane sprzętowe dekodery różnych kodeków...

Z tego co kojarzę kolega @redhunter  używa HTPC PC może zajrzy na forum to ci doradzi jakiś konkretny sprzęt Smile
Odpowiedz
#3
(17-03-2021, 05:39 PM)kris777 napisał(a): Mam pytanie czy ktoś używa zwykły PC jako HTPC  + KODI . Czy w dzisiejszych czasach jeszcze warto w to wejść choćby z sentymentu. Jeśli tak ...to czy możecie podpowiedzieć jaką płytę główną warto wykorzystać. Fajnie by było żeby miała ( na dzień dzisiejszy ) np. pasywne chłodzenie możliwość odbioru 4K i jak najmniejszego poboru prądu.
pozdro!
Tak, ja używam. Musisz sam ocenić czy u Ciebie warto się w to bawić. Bo już za parę stówek można solidny player kupić.
Tylko...
No właśnie. Główną zaletą HTPC jest to, że możesz sobie go zbudować i skonfigurować pod własne potrzeby.
I tak np. u mnie HTPC na Debianie z Kodi mam w jednym pudełku i obsługiwane z jednego pilota, dodatkowo z dwoma wyjściami HDMI,
- tuner TV SAT z nagrywarką i możliwością jednoczesnego nagrywania nawet kilkudziesięciu kanałów jednocześnie,
-klienta torrent,
-od wczoraj tuner DVBT2 z nagrywarką,
-NAS z filmami
-Youtube
-Netflix w 1080p
- możliwość instalacji wszystkich aplikacji z Kodi i nie tylko.
Po zbudowaniu HTPC mogłem więc sprzedać i player Vero4K+ i tuner VU+ do TV Sat.

No i jak się mi jakaś nowa funkcja zamarzy to łatwo ją będzie wprowadzić, zawsze można poprzez wymianę jakiegoś elementu ulepszyć HTPC. Sklepowa zabawka raczej już jest do wymiany.
Obecnie mam taką płytę główną
ASUS STRIX Z270G GAMING (DDR4 USB3.1/M.2).
Odpowiedz
#4
Dzięki za wszystkie informacje ! ... mam sentyment do HTPC jeszcze opartego o ION2 ... mam trochę sprzętu którego mi szkodo ot tak porzucić np. pilot + czujnik który wł / wył PC + wyświetlacz futaba więc pewnie wejdę w to jeszcze raz z miłą chęcią  ... choć mam sprzęt który działa naprawdę OK tzn  X96Max +  ma oczywiście swoje wady jak dość nadmierne nagrzewanie się. Teraz jestem na etapie własnej aluminiowej obudowy do w/w playera jak się uda ta modernizacja to opiszę na forum co i jak :-)
pozdrawiam!

Ps. wybór padł na ASRock J5040-ITX ... dzięki pasywnemu chłodzeniu / niskiemu TDP procka 10Watt / 4K - 10bit hevc / wsam raz na jakiś czas pod HTPC .... stara ION2 idzie do szafy a może jeszcze coś z niej można sklecić ?
OK już wszystko sprawdziłem LibreElec dziala na ASRock J5040-ITX OK :-) ...wyświetlacz futaba mdm166a też.
Odpowiedz
#5
Tradycjonaliści jeszcze nie wymarli Smile
U mnie HTPC na micro ATX stoi od 2014r. Płyta Q1900-ITX, 4GB RAM, pasywne chłodzenie plus obudowa Fractal Node 605, pasująca wizualnie do amplitunera Yamahy - robi efekt dla podsumowania całości. Włączanie/zarządzanie/sterowanie z telefonu/tabletu.
Sam złożyłem i uruchomiłem. Skonfigurowałem KODI pod własne widzi-mi-sie, co trwało długo (można powiedzieć, że cały czas coś ulepszam). Ale dopracowane to mam. Jest efekt WOW jak ktoś przychodzi i patrzy jak to wszystko fajnie działa.

TV mam FullHD więc nie miałem problemu z 4K bo takich materiałów nie miałem. Jestem jednak na etapie zmiany TV i już niestety HTPC 4K będzie potrzebne bo obecne nie pociągnie tego (1080p w h265 HEVC cięło dosyć bardzo). Owszem mam TV Boxa, który to ogarnia ale takie małe pudełeczko nie robi klimatu. Więc zastanawiam się nad wymianą płyty i podzespołów na takie które 4K, h265 pociągną leciutko.

Odświeżam więc temat, może ktoś zapoda jakieś swoje konfiguracje sprzętowe HTPC. Ja dzisiaj zaczynam rozpoznanie tematu.

Edit:
Już pierwsze rozeznanie w sieci sprawia, że aby zmodernizować/zbudować od nowa HTPC, to cenowo komponenty wyglądają kiepsko, nie mówiąc o dostępności np. płyt głównych, które ktoś poleca/ma. Albo wycofane, albo "chwilowe braki". Można sklecić płytę+osobno montowany procesor.... Temat własnego HTPC wygląda jak perła z lamusa...
Odpowiedz
#6
(17-03-2021, 06:14 PM)jon1022 napisał(a): Jeśli chcesz na takim HTPC instalować Libreelec To musisz szukać coś z minimum Intel Gemini Lake (Celeron J4105/J4125)
albo nowe Tiger Lake ( Celeron 6305)

Niestety Nadal brak obsługi HDR w H265 w libreelec choć prace trwają...

Generalnie na pewno zaletą PC z x86 jest dużo większa wydajność CPU niż w boxach/SBC na ARM
Z drugiej jednak strony platformy ARM mają dużo bardziej zaawansowane sprzętowe dekodery różnych kodeków...

Z tego co kojarzę kolega @redhunter  używa HTPC PC może zajrzy na forum to ci doradzi jakiś konkretny sprzęt Smile
Jakiś czas mnie nie było i nie widziałem tego zapytania.
Tak, ja mam w kinie domowym HTPC konstrukcji mojego młodego. Zaraz poszukam linka i wkleję opis jak to u mnie jest zbudowane.
@Baarmi79  tu masz konfigurację która z palcem..... ogarnia to o czym piszesz.

 Kombajn z Kodi na pokładzie, do TV Sat, DVBT2 z nagrywarką, Netflixa, torrentów i filmów z twardego dysku.

Młody zbudował mi go w oparciu o płytę główną MSI H110M PRO-D z procesorem Intel G4600 Socket 1151, 8GB Ram, dysk SSD 120GB ( na soft) i dysk HDD 2 TB na filmy z nagrywarki i z sieci, karta graficzna Radeon Sapphire RX 570 ( bo zależy mi dwóch wyjściach HDMI), chłodzenie procesora Be Quiet Rock Slim BK008, zasilacz Be Quiet Straight Power CM BQT E8-CM 480W i karta-tuner TV Sat TBS6909X V2 DVB S/S2/S2X 8 PCIe. Do tego moduł z diodą na podczerwień do obsługi pilota i wyświetlacz z softem napisanym przez syna.
Odpowiedz
REKLAMA:



#7
Perfect ... ale nie każdy ma informatyka / programistę w domu :-)
Odpowiedz
#8
@kris777
Jasne. Ale jak ktoś pyta o płytę główną do własnoręcznego zbudowania HTPC to chyba wiedzę potrzebną do tego ma.
Odpowiedz
#9
Na chwilę obecną jednak poszedłem w kierunku gotowca. Aczkolwiek nie wykluczam kiedyś powrotu do hobbystycznego złożenia HTPC z komponentów PC.

Wybór padł na mały player TX3 CoreElec:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
plus rozdzielacz audio po HDMI:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
Rozdzielacz z tego względu, że mój ampli ma HDMI w wersji 1.4 ARC, i nie obsłuży tego co niesie ze sobą HDMI 2.0b (eARC, HDR10, Dolby Vision, Atmos itp.).

W ogóle w w/w sklepie mają ciekawe sprzęty, w pełnowymiarowej obudowie, pasującej do amplitunera np. Dune HD Max Vision. Ale to nie ten budżet na tę chwilę Smile
Odpowiedz
#10
tzn że zainstalowali w sklepie Coreelec na boxa i za 400zł to sprzedają?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości