Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HTPC - motherboard ?
#31
Musiał byś przestudiować ten wątek na forum Libreelec:

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Aby sprawdzić czy na tym intelu działa HDR w H265 - bo bez tego to szkoda kasy, pamiętam że prace trwały ale jak to finalnie jest z intel gen7 musisz poczytać Smile 

Pytałeś też o to czy 2GB RAM wystarczy - moim zdaniem w przypadku urządzeń ARM Coreelec/Librelec czyli na Linuxie wystarczy w zupełności 2GB. Na moim RPI4 2GB pod Xbianem użycie RAM waha się od 25- 40% a taki Libreelec/Corelec to pewnie jeszcze mniej zużywa.
Odpowiedz
REKLAMA:



#32
(04-02-2022, 06:49 AM)jon1022 napisał(a): Pytałeś też o to czy 2GB RAM wystarczy - moim zdaniem w przypadku urządzeń ARM Coreelec/Librelec czyli na Linuxie wystarczy w zupełności 2GB. Na moim RPI4 2GB pod Xbianem użycie RAM waha się od 25- 40% a taki Libreelec/Corelec to pewnie jeszcze mniej zużywa.
Te 40% to przy stanie nie odtwarzania nieczego czy przy pełnym obciążeniu np. plikiem video REMUX 50GB, w 4K w h265 ?
Odpowiedz
#33
(04-02-2022, 07:11 AM)Baarmi79 napisał(a):
(04-02-2022, 06:49 AM)jon1022 napisał(a): Pytałeś też o to czy 2GB RAM wystarczy - moim zdaniem w przypadku urządzeń ARM Coreelec/Librelec czyli na Linuxie wystarczy w zupełności 2GB. Na moim RPI4 2GB pod Xbianem użycie RAM waha się od 25- 40% a taki Libreelec/Corelec to pewnie jeszcze mniej zużywa.
Te 40% to przy stanie nie odtwarzania nieczego czy przy pełnym obciążeniu np. plikiem video REMUX 50GB, w 4K w h265 ?
Ooo takiego TV to ja nie mam żeby takie pliki byłsens odtwarzać Smile

40% Ramu jest zajęte max przy odtwarzaniu jakiegoś full HD 1080p, ale to głównie przez to że mam ustawiony bufor w kodim na 500MB w RAM
Raczej żadnej różnicy nie zrobi w zużyciu ramu przy 4k.... zresztą jak masz jakiś sampel o takich parametrach to podeślij przetestuję
Odpowiedz
#34
Z tym ramem to chyba też zależy od tego co na naszym sprzęcie jednocześnie robimy. Bo przecież oprócz odtwarzania jakiegoś pliku możemy jednocześnie coś ściągać z torrentów, nagrywać z TV na dysk ( lub nagrywać kilka rzeczy na raz) itd.
Odpowiedz
#35
(03-02-2022, 08:29 AM)Baarmi79 napisał(a):
(02-02-2022, 09:47 AM)redhunter napisał(a): Ten HTPC który mam i którego budowę podawałem na pewno obsługuje Dolby Atmos bo tego używam. 7.1 idzie z Atmosem. I Atmos nawet z Netflixa działa bezproblemowo.
Działają też pliki z HDR ale mie jestem na 100% pewien bo nie mam sprzętu do ich obsługi. Jednak pliki z DV niestety idą ale mają jakieś wypaczone kolory. Tylko nie powiem, czy to jest wina HTPC czy reszty sprzętów które go nie obsługują.

Sprawdziłem ceny tych Twoich komponentów, większość niedostępna, a bazując na używkach to ze 2tys trzeba wydać.

Jest to 7 generacja Intela, a obecnie dostępna jest już 12 generacja, dlatego nie ma większości komponentów, bo płyty zmieniają się prawie co generację, a te dzieli 5 lat.
Ostatnio widziałem na allegro używany zestaw H110 + G4560 + 8 GB RAM za 400 zł.
Te 2 tysiące które wyliczyłeś wynikały pewnie z winy RX570. @redhunter ją ma, bo chce mieć 2 złącza HDMI, a ta karta graficzna jak 3 lata temu kosztowała 700 zł, tak teraz kosztuje z 1500 zł. Co prawda daje ona dużo wydajności "wideo", lecz sama integra też wystarcza do oglądania filmów. Nie wiem tylko jak z Neflixem w 4K itd., trzeba doczytać. W każdym razie RX570 to przerost formy nad treścią.

Chłodzenia na procesor nie musisz kupować takiego samego, jednak jakieś trzeba, ponieważ Intelowe są głośne.
Zasilacz też można jakiś tańszy jeśli nie będzie karty graficznej. Spokojnie SilentiumPC Elementum wystarczy.
Odpowiedz
#36
U mnie cenę HTPC robi karta-tuner TV Sat TBS6909X V2 DVB S/S2/S2X 8 PCIe.
To najdroższy komponent.
U nas chcą za nią chyba około 1600zł.

(04-02-2022, 11:32 AM)dabroviec napisał(a):
(03-02-2022, 08:29 AM)Baarmi79 napisał(a):
(02-02-2022, 09:47 AM)redhunter napisał(a): Ten HTPC który mam i którego budowę podawałem na pewno obsługuje Dolby Atmos bo tego używam. 7.1 idzie z Atmosem. I Atmos nawet z Netflixa działa bezproblemowo.
Działają też pliki z HDR ale mie jestem na 100% pewien bo nie mam sprzętu do ich obsługi. Jednak pliki z DV niestety idą ale mają jakieś wypaczone kolory. Tylko nie powiem, czy to jest wina HTPC czy reszty sprzętów które go nie obsługują.

Sprawdziłem ceny tych Twoich komponentów, większość niedostępna, a bazując na używkach to ze 2tys trzeba wydać.


Te 2 tysiące które wyliczyłeś wynikały pewnie z winy RX570. @redhunter ją ma, bo chce mieć 2 złącza HDMI, a ta karta graficzna jak 3 lata temu kosztowała 700 zł, tak teraz kosztuje z 1500 zł.

Po prawdzie to już tej karty nie mam. Po przebudowie pokoju kinowego pod Atmos wymieniłem amplituner. I ten nowy już przepuszcza sygnał HDMI w stand-by. Nie muszę już więc mieć dwóch wyjść HDMI. Sprzedałem więc kartę graficzną i kupiłem inną płytę główną.
Teraz mam płytę Asus STRIX Z270G GAMING.
Odpowiedz
REKLAMA:



#37
Odpowiedz
#38
(04-02-2022, 03:31 PM)Baarmi79 napisał(a): Tydzień temu w x-kom poprosiłem o dobranie aktualnie dostępnych komponentów aby zbudować HTPC, wyjaśniając o co mi chodzi z tym HTPC, w skrócie jako całość ma obsłużyć 4K, h265, DTS-HD, TrueHD, Dolby Vision, Atmos itd. to otrzymałem taką odpowiedź:

Radziłbym Ci poprosić o złożenie zestawu na jakimś typowym forum komputerowym typu PCLab albo PurePC. Masz tam wątki odnośnie zestawów komputerowych. Piszesz co chcesz uzyskać, w jakiej kwocie i pewnie otrzymasz pomoc. Bardziej polegałbym właśnie na forach niż jednej osobie ze sklepu.

(04-02-2022, 03:31 PM)Baarmi79 napisał(a): Dzisiaj wchodząc na linki to tylko procesor jest dostępny... tak że tego... to już stare i będzie inne nowe? czy jak ? Smile

Już jest nowe Big Grin

PS. Co do dźwięku, to wydaje mi się że to kwestia systemowa, ale nie dam sobie ręki uciąć.
Co do złącza HDMI na płycie, to w nowszych generacjach na stronie producenta można już coś znaleźć, np. płyta B560M PRO-E która aktualnie jest na promocji za 199 zł w sklepie morele
Cytat:1x HDMI 2.0b with HDR port, supports a maximum resolution of 4K 60Hz
Ta płyta jest odpowiednia dla procesorów 10 generacji i 11 generacji. Czyli ta i3 zaproponowana przez pracownika X-KOM będzie pasowała.
Odpowiedz
#39
Dzięki za rady, przyglądnę się tej plycie. Ale zrobiłem tak jak sugerowałeś i na pclab zrobiłem temat z prośbą o pomoc w dobraniu odpowiednich komponentów do HTPC.
Odpowiedz
#40
Na forum komputerowym nic nie wynikło. Było kilka ogólnych sugestii ale bez konkretów. Generalnie aby postawić HTPC na Intelu/AMD, który by ogarniał to co chcę to zbyt dużo czasu musiałbym dalej poświęcać na drążenie co i z czym zestawić.
Idę więc w pół gotowca. O tej opcji już wcześniej pisałem, jeden z userów nawet dał linka do Aliex (tylko tam akurat chłodzenie wentylem).

A więc Khadas:
1. Płyta VIM3 Pro (CPU Amlogic A311D 4x 2.2GHz Cortex-A73 + 2x 1.8GHz Cortex-A53, GPU Mali G52 MP4, RAM 4GB)
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
2. Chłodzenie pasywne VIM Heatsink
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
3. Moduł rozszerzenia New M2X do podłączenia dysku SDD
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
4. Zasilacz 24W z kablem USB-C
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
5. Pilot IR Remote - w zasadzie zbędny (bo sterowanie ze smartfona) ale 25zł to nie majątek
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
-----
6. Dysk SDD - własny
7. Obudowa Node 605 - własna

Cenowo za Khadas (poz.1-5) na Ali wychodzi 910zł (a na stronie Khadas 207$ z przesyłką)

Ewentualnie zamiast płyty VIM3 Pro można by wziąć VIM3L ale ma słabszy CPU i GPU i tylko 2GB RAMu (Amlogic S905D3-N0N 4x A55 1.9GHz, GPU Mali G-31 MP2, RAM tylko 2GB)
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
Cenowo wówczas Khadas wyszedłby 560zł.

Jedyny plus VIM3-L to to, że ma eARC. VIM3 Pro nie ma. Ale wydaje mi się, że w przypadku playera akurat ta funkcja w HDMI jest zbędna? Wydaje mi się, że eARC / ARC jest potrzebne przy połączeniu 'ampli -> TV'. Niech mnie ktoś naprostuje w tej kwesti jeśli źle myslę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości