Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[oddzielony] Dysputa o legalności, VPN i piractwie
#21
@Ktosi jak kogoś wyzywasz od głupich i bez wyobrazni, to ja już dalej nie czytam, ale ze takich mało, to sie zapytam Andrzej czy to ty ??
▂▃▅▇█▓▒░۩۞۩ -=# N.I.X.S #=- ۩۞۩░▒▓█▇▅▃▂
"wiem, wiem że gdzieś istnieje idealny świat gdzie ktoś czyta posty a nie tylko zadaje pytania"
REKLAMA:



#22
(20-09-2021, 05:07 PM)Ktosi napisał(a): Nie mozna nigdy odpowiadać za udostępnianie nielegalnych treści przez dostawcę działającego legalnie i oferującym usługi  na rynku.
  Nawet w przypadku udostępniania takowej nielegalnej treści w serwisie będzie odpowiadał tylko i wyłącznie operator a nie użytkownik który wykupił usługę. 

Za to użytkownik odpowiada za każdą nielegalną treść z nie licencjonowanych źródeł jaką będzie oglądał na sprzęcie.  Mało ludzi to wie i kupują usługi IPTV u dostawców którzy kompletnie nie posiadają żadnych licencji na dystrybucje materiałów czy programów.  To właśnie do takich sytuacji odnoszą się artykuły jak i odpowiedzialność prawna w przypadku wykrycia.
 

Dokładnie ! Sytuacja przypomina trochę taka gdy kupi się towar pochodzący z kradzieży- jeżeli kupisz go w legalnie działającym komisie czy lombardzie , to nabyłes go z legalnego żródła i "w dobrej wierze" więc nie będą ci groziły żadne prawne sankcje.Jezeli nabyłes go od "pana Czesia" w bramie to mozesz dostac wyrok za paserke.
Tu raczej studia prawnicze nie są potrzebne.

(20-09-2021, 07:00 PM)ghost12 napisał(a): A co to licencjonowane źródło? Bo ja nie wiem jakie licencje ma netflix, hbo, cda, plusx, rakuten. A ty wiesz czy tylko domniemujesz?

Najprościej- jeżeli dostawca usługi jest w stanie wystawić Ci legalną fakturę z opisem tej usługi to możesz śmiało przyjąc ,że działa legalnie , a przynajmniej ty nabyłeś tą usługę w sposób legalny.Czyli w razie problemów posiadasz dokument,potwierdzający że nabyłeś usługę przekonany o jej legalnosci.
#23
Ech. Wiesz ilu sprzedawców windowsa za 10 zł na allegro wystawia na niego faktury?
Oczywiście macie rację jeśli przyjąć logikę "na zdrowy rozum". Ale prawda jest taka że ja też mogę napisać regulamin, być wpisanym do KRS (albo i nie bo prowadzę działalność na Cyprze-patrz spółki polsatowskie itd). W internecie kupujemy różne programy lub usługi od dostawców albo taniej od pośredników. Jak mam sprawdzić czy klucz windowsa, office, gra na Eneba itd jest legalna. To program bądź usługa, jej cena jest relatywna. Dziś 100 jutro być może 1zł. Każdego zakupu dokonuje "w dobrej wierze". Posiadanie faktury nie chroni przed zarzutem piractwa. Dla microsoftu czy sony rynek wtórny to piractwo, a w Europie nie (przynajmniej nie tak jakby chciały tego te koncerny. Powtórzę jeszcze raz - jak mam zweryfikować czy dany dostawca jest legalny czynie? Jest jakiś oficjalny, rządowy rejestr legalnych bądź nie legalnych podmiotów na rynku streamingowym? Biorę telefon w google play wpisuje telewizja online wyskakuje: wp pilot, polska tv free, tvp vod, vectra online, gonet tv, tv polska online, polsat box go. To pierwsze 6, nie muszę się znać ale skoro wyskakują w google play mógłbym domniemywać że są legalne. Są nie są?
#24
Oczywiście masz częściowo rację- wszystko wynika z tego ,że po prostu zmiany w prawie nie nadążają za rozwojem technologicznym tak więc rozwiązania które wraz z nim staja się dostępne są czasami trudne do jednoznacznej oceny.
Jednak trudno jest powiedzieć ,że ktoś dokonał zakupu "w dobrej wierze" jeżeli kupuje kody do IPTV na Alliexpress opisane przez sprzedawcę jako "screen protector" albo "full hd,4k obsługa smartfona".
Nie jest tez tak ,jak tu ktoś pisał ,że odpowiedzialność ponosi wyłącznie dystrybutor- działaja przecież nadal strony z torentami na które można wejść normalnie z przeglądarki a przecież nikt chyba nie neguje ryzyka i potencjalnych konsekwencji jakie grożą za korzystanie z nich.
Nie jestem żadnym sprzedawcą VPN , właściwie argumenty na tym poziomie wykluczają merytoryczną dyskusję z ich autorem ciekaw jestem jednak jaką przeciwnicy tego zabezpieczenia widza alternatywę ?
Oczywiście najprościej byłoby nie korzystać z pirackich rozwiązań jednak na pewno nie pomoże negowanie ich faktycznej natury...Może to jedynie sprowadzić problemy na głowy tych ,którzy zawierzą takim zapewnieniom.
Naprawdę dziwię się ,że tacy informatycy/hakerzy jacy się tu wypowiadają ,śmigają po internecie na swoim IP.O ile kilkanaście lat temu mozna było ignorować zagrożenia o tyle od kilku lat takie postepowanie to raczej "sport ekstremalny" który za chwilę będzie "lotem kamikadze".Chyba ,że zabezpieczają się w inny ,w ich mniemaniu pewniejszy sposób - wtedy bardzo chętnie posłucham.

Ps. Wyniki na znanej stronie "torrentfreak" po wpisaniu w wyszukiwarkę "iptv" - By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.
#25
(20-09-2021, 08:02 PM)nixs napisał(a): @Ktosi jak kogoś wyzywasz od głupich i bez wyobrazni, to ja już dalej nie czytam, ale ze takich mało, to sie zapytam Andrzej czy to ty ??
Nie obrażam nikogo konkretnie, tylko stwierdzam.  Skoro się wie że na tej podstawie można być obciążonym kosztami to chyba tylko objaw głupoty i braku wyobraźnie powoduje że kupuje się u dostawców znikąd zwłaszcza jak siewie iż według prawa popełnia się wykroczenie  czy przestępstwo. 

Miałem do czynienia z takim przypadkiem, nawet odradzałem kupno mimo że wiele znanych mi osób tak robi ale się potem nie chwali kiedy ich przyłapią. Mieszkam w UK i jak na tutejsze warunku skończyło w kilku przypadkach co znam tylko upomnieniem mailowym +  listownym do domu, a dodatkowo wzięciem na jakiś czas pod nadzór bo to pierwsze wykroczenie. Wink   Wpadli raczej przez głupotę własną zwykle przez nie wykupienie licencji na oglądanie TV ( licencja dotyczy też programów na żywo z jakiejkolwiek satelity czy dostępu do IPTV ) a przy okazji stwierdzono IPTV z nielegalnego źródła.  Tak samo wpadają nawet ci co mają licencje ale nie używają VPN. Akurat tak jest za granicą, w Polsce trochę inaczej ale to nie znaczy że nie można odpowiadać karnie w razie udowodnienia iż sie korzysta z IPTV od nie legalnego dostawcy jak zostanie złapany na procederze.
#26
(22-09-2021, 04:44 PM)Ktosi napisał(a): Miałem do czynienia z takim przypadkiem, nawet odradzałem kupno mimo że wiele znanych mi osób tak robi ale się potem nie chwali kiedy ich przyłapią. Mieszkam w UK i jak na tutejsze warunku skończyło w kilku przypadkach co znam tylko upomnieniem mailowym +  listownym do domu, a dodatkowo wzięciem na jakiś czas pod nadzór bo to pierwsze wykroczenie. Wink   Wpadli raczej przez głupotę własną zwykle przez nie wykupienie licencji na oglądanie TV ( licencja dotyczy też programów na żywo z jakiejkolwiek satelity czy dostępu do IPTV ) a przy okazji stwierdzono IPTV z nielegalnego źródła.  Tak samo wpadają nawet ci co mają licencje ale nie używają VPN. Akurat tak jest za granicą, w Polsce trochę inaczej ale to nie znaczy że nie można odpowiadać karnie w razie udowodnienia iż sie korzysta z IPTV od nie legalnego dostawcy jak zostanie złapany na procederze.

Jaką licencje? Na co? Mają licencje a nie używają VPN? Niestety nie wiem o czy piszesz.
W Polsce jest abonament RTV za posiadanie telewizora lub innego odbiornika do oglądania TV (nieważne czy używasz, masz płacisz). Abonament na kablówkę lub satelitę.
Nie legalne w zakresie tv jest: tzw sharing, oraz udostępnianie bez odpowiednich umów z właścicielami streamów (albo korzystanie ze streamów poprzez p2p) i wszystko.
REKLAMA:



#27
Jak widzisz prawo się różni w zależności od kraju, opłaty i za co płacisz tez. VPN był podany  jako przykład ukrywania połączeń, nie ma żadnej możliwości namierzenia źródła i zabezpieczenia połączenia przed wykryciem.

W UK płacę licencje za możliwość oglądania na ŻYWO programów z włączeniem usług internetowego streamingu na całym świecie + chyba z 200 darmowych programów z telewizji naziemnej/SAT/IPTV.
Odnośnie nielegalnego  streamingu reszta jest identyczna jak w Polsce z tym że może to dotyczyć serwisów z całego świata czyli wzrasta odpowiedzialność.

Dla przykładu, dla mnie : 

1 - nielegalnie jest wszystko co nadawane tylko na ŻYWO  jeśli oglądam bez zapłacenia licencji - abonamentu w wersji Polskiej ( programy z IPTV, radio internetowe, nawet jak mam opłacony abonament Canal+ Online / HBO / Polsat BOX  ) 

2 - nielegalnie jest jak oglądam IPTV , korzystam z sharingu z nielegalnych źródeł jeśli jakiś właściciel praw zgłosił zastrzeżenia co do legalności nadawania jego programu bez licencji. 

3 - legalnie jak zapłacę licencję mogę oglądać co chcę nadawane na ŻYWO z wyłączeniem punktu 2.

4 - jak ktoś nie ogląda żadnych programów na żywo wcale nie musi płacić i nawet na to ma licencję, Wink

Jak widzisz z przykładu coś co jest w 100% legalne w Polsce w innym kraju może okazać się nielegalne zgodnie z prawem.
Podobnie można w Polsce odpowiadać karnie i finansowo za oglądanie streamingów nadawanych nielegalnie z np. Włoch czy Niemiec.
#28
(22-09-2021, 06:00 PM)ghost12 napisał(a):
(22-09-2021, 04:44 PM)Ktosi napisał(a): Miałem do czynienia z takim przypadkiem, nawet odradzałem kupno mimo że wiele znanych mi osób tak robi ale się potem nie chwali kiedy ich przyłapią. Mieszkam w UK i jak na tutejsze warunku skończyło w kilku przypadkach co znam tylko upomnieniem mailowym +  listownym do domu, a dodatkowo wzięciem na jakiś czas pod nadzór bo to pierwsze wykroczenie. Wink   Wpadli raczej przez głupotę własną zwykle przez nie wykupienie licencji na oglądanie TV ( licencja dotyczy też programów na żywo z jakiejkolwiek satelity czy dostępu do IPTV )  a przy okazji stwierdzono IPTV z nielegalnego źródła.  Tak samo wpadają nawet ci co mają licencje ale nie używają VPN. Akurat tak jest za granicą, w Polsce trochę inaczej ale to nie znaczy że nie można odpowiadać karnie w razie udowodnienia iż sie korzysta z IPTV od nie legalnego dostawcy jak zostanie złapany na procederze.

Jaką licencje? Na co? Mają licencje a nie używają VPN? Niestety nie wiem o czy piszesz.
W Polsce jest abonament RTV za posiadanie telewizora lub innego odbiornika do oglądania TV (nieważne czy używasz, masz płacisz). Abonament na kablówkę lub satelitę.
Nie legalne w zakresie tv jest: tzw sharing, oraz udostępnianie bez odpowiednich umów z właścicielami streamów (albo korzystanie ze streamów poprzez p2p) i wszystko.

Angielska licencja telewizyjna to odpowiednik polskiego abonamentu tyle ,że kilkukrotnie droższy (13 funtów miesięcznie) za jego nieopłacanie grozi kara 1 tyś. funtów.
Za sharing padały już w Polsce wyroki (informacja dla kolegi ,studenta prawa co chciał przykładów-mogę znależć linki) grozi za to do 3 lat pozbawienia wolnosci dla dystrybutora i uwaga ! do roku dla odbiorcy.
Nielegalne IPTV to nic innego jak właśnie sharing -czyli nielegalne dzielenie się dostępem do płatnych usług telewizyjnych/streamingowych.
Tak więc nie jestem pewny- czy wypowiadający się tutaj orędownicy hasła "nic za to nie grozi" nie wiedzą o tym , nie rozumieją tego czy po prostu ignorują ,zachowując się jak małe dzieci uważajace ,ze gdy zamkną oczy zagrozenie zniknie...
#29
Sharing to łamanie zabezpieczeń i tym różni się od iptv co czyni go nielegalnym.
Temat zamykam bo piszesz takie kocopoły, że aż strach.
Jeśli chcesz nas wspomóc jakąś kwotą możesz to zrobić przez poniższy banner!




 [Obrazek: a015.gif]


Jak uzyskać logi: By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości