Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MXQ PRO 4K i CoreELEC - ogólna beznadziejna sytuacja...
#1
Exclamation 
Guten morgen czy jak tam to po niemiecku.

Pytanie zasadnicze. Jako, iż walczę z tym ustrojstwem, by zaktualizować orpogramowanie do CoreELEC w wersji 19.X, przychodzę z pewnymi refleksjami i pytaniami.

----------

Ad. 1

Urządzenie ni chuchu chce współpracować z nowymi wersjami CoreELEC. Czy weźmiemy pod lupę wersje 9.2.6 i wzwyż (wysypuje się dźwięk po paru minutach, zwiesza się obraz, resetuje się w najmniej oczekiwanych momentach) czy weźmiemy najnowsze dziecko, czyli wersję 19.X. W tym drugim przypadku urządzenie współpracuje z gxl_p212_1g_slowemmc.dtb i tylko z tym się potrafi zbootować w miarę poprawnie. Co się konkretnie dzieje...

Ad. 2.

Po zbootowaniu z pena wersji 19.X mam jakieś 3, 4 minuty do pełnego zawieszenia się urządzenia. Nie mogę zmienić głośności odtwarzacza, gdyż następuje zwiecha. Konfigurator CoreELEC nie działa poprawnie - nie mogę wybrać języka, wybrać sieci i zawiesza się w momencie wyboru usług. Próbowałem innych plików DTB - bezskutecznie. Albo wpada urządzenie w bootloop albo zawiesza się na "pięknym" ekranie MXQ.

Dochodzimy już do końca opowieści. Czy już czas na wymianę urządzenia na coś z prockiem H96? Co zrobić w tej jakże patowej sytuacji. Da się z tego barachła coś jeszcze wycisnąć? Nie mam już sił z tym walczyć. Przychodzi jeszcze jedna opcja, że mam uwalone pamięci na Pendrive'ach i spróbuję jeszcze test z kartą pamięci (nową) i dam znać, czy coś się zmieniło choć nic na to nie wskazuje (pliki się kopiują, dysk czyta się normalnie). Co w tej sytuacji zrobić? Chcę tego Boxa dać dzieciom do Netflixa i YT, gdyż wiem, iż pewne rzeczy na obecnej działającej wersji CoreELEC nie działają (choćby Polsat Box Go) a Android na ich eleganckiej Mancie to zbiór historii na inny temat i ogólną opinię o tym Chińsko-Polskim aglomeracie korporacyjnym (z naciskiem na Chiński).

Pozdr i czekam na odopwiedzi. Logów nie dam, gdyż uwaliłem obecny system - nic nie startuje żadna wtyczka ( Big Grin )

-- Update z 8:12

Nagrałem na Pena CoreELEC "dedykowane" na Amlogic [CoreELEC-Amlogic-ng.arm-9.2.5-Generic.img.gz - próbuję przywrócić starą działającą wersję]. Nie bootuje - siedzi z 10 minut na logo CoreELEC i restart Tongue Po restarcie następuje czarny ekran i na nowo restart. Brak napisów o rozpakowywaniu na penie, więc ewidentnie coś nie chuchu.

-- Update z 8:21

Pobrałem wersję 9.2.8 ale bez -ng. Nagrane na Pena, wgrany plik DTB na slowemmc i i i... Jak możnaby się spodziewać - bootuje poprawnie. Ładnie pokazuje, że rozpakowywuje system na penie, więc działa OK. Widzę więc, że z wersji 19.X będzie kicha, gdyż mają tą końcówkę -ng (Next Generation?) i coś lepszego niż kernel 3.14 nie będzie możliwy do zainstalowania. LibreELEC nie występuje na tą architekturę, więc także odpada. Chyba pozostanę przy najlepszej dostępnej wersji na to "zacne urządzenie". Jak ktoś ma rozwiązanie jak to ugryźć by był wilk syty i owca cała to czekam na info.

Pozdr.
Odpowiedz
REKLAMA:



#2
Odpowiedz
#3
Odpowiedz
#4
Oh, takiej wersji MXQ się nie spodziewałem Big Grin
Jesteś pewny, że był tam android 7? Ja widzę, że był sprzedawany z androidem 6 na pokładzie.
Tak czy siak wydaje mi się, że wersja jest dość mało spotykana i z custom rom-ami też może być problem.
Odpowiedz
#5
(13-11-2021, 10:02 AM)DenDy napisał(a): Oh, takiej wersji MXQ się nie spodziewałem Big Grin
Jesteś pewny, że był tam android 7? Ja widzę, że był sprzedawany z androidem 6 na pokładzie.
Tak czy siak wydaje mi się, że wersja jest dość mało spotykana i z custom rom-ami też może być problem.

Powiem Ci tak. Miałem do czynienia wcześniej z innym MXQ już nie pamiętam jakim ale ten akurat chodzi o niebo lepiej niż tamten (usmażyłem tamtemu pamięć RAM, gdy przewierciłem się przez 3 fazy i kondesatorki w zaliaczu powiedziały papa - jakakolwiek próba odpalenia wideo kończyła się natychmiastowym resetem, dlatego padł wybór na ten). Mimo tych 1GB RAMu YT, Netflix czy inne wtyczki oagrniają wideo spokojnie w 1080p bez zacięć (60fps też nie jest problemem). Jedyny minus, że nie chce ten CoreELEC 19 wskoczyć a obawiam się, że Widevine na tej wersji CE (9.2.8) będzie za niedługo wspomnieniem.

Teraz robiłem test i spokojnie działa bez zacięć na wersji 9.2.8. Widevine, na którym mi najbardziej zależało dobrze współpracuje z Polsat Box Go, co chciałem osiągnąć. Póki co jest dobrze, choć nie rewelacyjnie.

Jak dobrze pamiętam to był tam Andek 7.0, choć głowy nie dam (może się mylę). Jak go brałem (3 lata temu) to nówki kosztowały w granicach 300 złotych na naszym popularnym serwisie aukcyjnym (dokladnie te). Ten jest - jak to nazwał sprzedający - POWYSTAWOWY (nie wiem jak może być powystawowy - gdzieś w stacjonarnych sklepach sprzedają takie ustrojstwa?) i kosztował połowę ceny. Szwagierce sprawiłem dokładnie taki jak miałem i tam ogółem jest problem z tymi nowymi wersjami - więcej niż 480p nie ma co odpalać bo klatkuje i się wiesza na CE 9.2.5 (nie wspomnę jak działają wyższe wersje). Moja mama ma jakiegoś z prockiem s905x2 i tam siedzi andek + Kodi - działa to znośnie - to tak poza tematem.

Z tego co udało mi się wyczytać to ogolem będzie problem na tym procu odpalić CE 19, gdyż nie ogarniają kernela powyżej 3.16 czy tam 3.14 a w CE 19 jest już chyba 4.9 (niestety Python3 nie działa na starszych jądrach linucha), więc jest kłopot, chyba, że ktoś ma rozwiązanie i będzie się to dało ogarnąć. Ew. ręcznie skompilować jądro ale nie mam na to czasu i odpowiedniej wiedzy na temat GNU/Linux, choć sam lubię wiele dystrybucji linucha to kompilować jądro jest dla mnie jak czarna magia Smile

PS.

Teraz po obejrzeniu 2 odcinków w 1080p na Netflixie - temp. procka 61 stopni i bangla w porządku. RAMu wolne 556MB z 804 dostępnych.
Odpowiedz
#6
(13-11-2021, 11:30 AM)Diseant napisał(a): Z tego co udało mi się wyczytać to ogolem będzie problem na tym procu odpalić CE 19, gdyż nie ogarniają kernela powyżej 3.16 czy tam 3.14 a w CE 19 jest już chyba 4.9 (niestety Python3 nie działa na starszych jądrach linucha), więc jest kłopot, chyba, że ktoś ma rozwiązanie i będzie się to dało ogarnąć. Ew. ręcznie skompilować jądro ale nie mam na to czasu i odpowiedniej wiedzy na temat GNU/Linux, choć sam lubię wiele dystrybucji linucha to kompilować jądro jest dla mnie jak czarna magia Smile

Boxy z tym procesorem potrafią spokojnie odpalić CE 19. Stąd też pytałem o androida.
W wersji 6 i wcześniej był stary kernel, wraz z androidem 7 poszła aktualizacja kernela.
Do wersji CE-NG wymagany jest minimum android 7 i taka też informacja widnieje na ich forum.
Cytat:Please ensure you have minimum Android 7.1 installed on the device.

Dlatego mam wątpliwości co do tego, że oryginalnie miałeś tam andka 7 Tongue
Sam też w szafie mam starego MXQ Pro 4k (S905X), ale całkiem inny niż twój. Za cholerę nie udało mi się do niego znaleźć działającego roma z andkiem 7, a na andku 6 miałem identyczne objawy jak ty.
Odpowiedz
REKLAMA:



#7
(13-11-2021, 04:12 PM)DenDy napisał(a):
(13-11-2021, 11:30 AM)Diseant napisał(a): Z tego co udało mi się wyczytać to ogolem będzie problem na tym procu odpalić CE 19, gdyż nie ogarniają kernela powyżej 3.16 czy tam 3.14 a w CE 19 jest już chyba 4.9 (niestety Python3 nie działa na starszych jądrach linucha), więc jest kłopot, chyba, że ktoś ma rozwiązanie i będzie się to dało ogarnąć. Ew. ręcznie skompilować jądro ale nie mam na to czasu i odpowiedniej wiedzy na temat GNU/Linux, choć sam lubię wiele dystrybucji linucha to kompilować jądro jest dla mnie jak czarna magia Smile

Boxy z tym procesorem potrafią spokojnie odpalić CE 19. Stąd też pytałem o androida.
W wersji 6 i wcześniej był stary kernel, wraz z androidem 7 poszła aktualizacja kernela.
Do wersji CE-NG wymagany jest minimum android 7 i taka też informacja widnieje na ich forum.
Cytat:Please ensure you have minimum Android 7.1 installed on the device.

Dlatego mam wątpliwości co do tego, że oryginalnie miałeś tam andka 7 Tongue
Sam też w szafie mam starego MXQ Pro 4k (S905X), ale całkiem inny niż twój. Za cholerę nie udało mi się do niego znaleźć działającego roma z andkiem 7, a na andku 6 miałem identyczne objawy jak ty.

Może być jak napisałeś. Nie wątpię - mógł tam siedzieć Andek 6.X a nie 7.X - nie pamiętam dawno to było. Pytanie zatem jakie urządzonko należałoby poszukać, które fajnie ogarnia CE w wersji 19.X no i nie muli jak przedwojenny sprzęt Smile
Odpowiedz
#8
Witajcie.
Chciałem tylko uzupełnić (po amatorsku zupełnie), że na podstawie powyższych uwag udało mi się zainstalować CoreELEC-Amlogic-ng.arm-19.5-Matrix_rc2-Generic.img.gz na urządzeniu MXQ Pro 4K 2GB RAM/16GB SDD.
Na naklejce procek był S905X, ale przy reboocie przedstawił się jako S905W, więc z device_trees wyjąłem plik gxl_p281_2g.

Odpaliło metodą wykałaczki, za pierwszym razem, co mnie niezwykle cieszy. Wyglądało na trudniejsze, niż się okazało Wink

Na razie klikam sobie, bo to mój pierwszy raz i nie mam pojęcia, skąd wziąć Addony dla Netflixa, Amazon Prime itp.

Do wiadomości, gdyby ktoś był ciekaw:
Użycie pamięci: 300MB/1986MB
CPU usage: #0: 3% #1: 15% #2: 0% #3: 1.9%

Tak czy owak ww. kompilacja Coreelec daje się zainstalować na MXQ Pro 4K.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości