Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[SOLVED] NAPRAWA PRZEGRZEWAJĄCEGO ANDROID BOXTV
#1
[SOLVED] NAPRAWA PRZEGRZEWAJĄCEGO ANDROID BOX TV




 


 Idea  Idea  Idea  Idea  Idea 



CZĘŚĆ 1: WSTĘP


Jakie są najczęstsze objawy nagrzewającego procesora w naszym BoxTV  ?

Kiedy przez nasze nowiutkie pudełko zaczyna płynąć prąd, komponenty, z których jest zbudowany nasz BoxTV stawiają opór elektryczny. Wśród nich znajduje się również procesor, czyli centralna jednostka obliczeniowa komputera. Kiedy praca odbywa się w normalnych warunkach, wówczas generowane ciepło jest niewielkie i jednostka działa bezproblemowo. Jednak przy bardziej wymagających zadaniach temperatura procesora może przekroczyć dopuszczalne normy. Będzie to miało wpływ na pracę naszej skrzynki android BoxTV. Niestety by zmniejszyć ciepło, nasze urządzenie spowolni taktowanie procesora. Jeśli mimo tego temperatura procesora nadal będzie wzrastać  sprzęt zacznie pracować niestabilnie. BoxTV może się wyłączać lub resetować się, system będzie się zawieszał, krótko mówiąc: dłuższa praca na Android Box TV może okazać się dla nas uciążliwa w czasie odtwarzania filmów oraz dłuższe staje się wczytywanie się każdej operacji np. w naszym kombajnie multimedialnym  KODI . Dlatego, by zapobiec takim przypadkom, warto sprawdzać temperaturę procesora.



W jaki sposób sprawdzić temp procesora (CPU) ?

Każdy właściciel naszych pudełek szybko powinien zorientować się, że temperatura procesora jest zbyt wysoka, kiedy zmienia się taktowanie jednostki. Przyczyną takiego stanu rzeczy, poza nadmiernym obciążeniem sprzętu, może być również kurz osiadający na poszczególnych elementach we wnętrzu obudowy. Ma to wpływ na spowolnienie działania systemu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia boxa. Sprawdzając, czy optymalna temperatura procesora jest zachowana, możemy odpowiednio wcześnie zapobiec awarii sprzętu. By dokonać pomiaru temperatury procesora, można skorzystać z programów, które monitorują temperaturę CPU. Wystarczy tylko uruchomić program APK (Sklep Play), aby dokonać pomiaru temperatury procesora. Popularne programy, to:

a) CPU Monitor - temperature, usage, performance
b) CPU-Z
c) CPU TEMP
d) All-in-One Toolbox
e) AIDA64
f) CPU X
g) Droid Hardware Info




Jak zapobiegać czynnikom przegrzewającym nasz procesor ?

Żeby uniknąć sytuacji związanych z niewłaściwą pracą procesora, należy dbać o sprzęt. Szczególnie nie wolno dopuszczać do nadmiernego zakurzenia procesora lub systemu chłodzenia. Kiedy na podzespołach BoxTV gromadzi się brud, wówczas może wzrastać ich temperatura. Dlatego z wnętrza obudowy powinno się regularnie usuwać brud za pomocą sprężonego powietrza. By dbać o właściwą cyrkulację powietrza, obudowa nie może być zbyt mała. Również wadliwie działająca wentylacja wewnątrz obudowy może doprowadzać do niewłaściwej pracy procesora, gdyż schładzanie nie jest wtedy odpowiednie. Wzrost temperatury procesora może powodować też zużycie pasty termoprzewodzącej. Jeśli stwierdzimy, że tu leży przyczyna kłopotów ze sprzętem, pasta termoprzewodząca musi zostać wymieniona. Pozostałości starej pasty trzeba usunąć, a w to miejsce nałożyć nową porcję. Procesor może także nadmiernie nagrzewać się przy użyciu bardziej wymagających programów. Szczególnie może się to objawiać podczas grania w gry lub w trakcie upałów. Doraźnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być użycie podkładki chłodzącej.



Zakres temperatur CPU w naszych Android BoxTV ?

Nie ma jednego wskazania maksymalnej temperatury, jaką powinien osiągać procesor. Wszystko zależy od wskazań producenta i mocy sprzętu. Średnie wskazania mówią o ok. 55°C–65°C maksymalnej temperatury procesora dla podzespołów w naszych BoxTV. W spoczynku jednak procesor powinien generować 30°C–45°C, zaś pod obciążeniem około 65°C–75°C. Jeśli te wartości będą przekraczane, należy szybko doprowadzić do redukcji temperatury. Poziom krytyczny dla procesora to 90°C–95°C i więcej °C. W takim przypadku czujniki wbudowane w sprzęt powinny spowodować, że ze względów bezpieczeństwa nastąpi jego wyłączenie.

UWAGA:
Te temperatury mogą wydawać się wysokie, ale są całkowicie normalne. Większość procesorów pracuje w zakresie od 25 ℃ do 80 ℃, w zależności od użytkowania i temperatury otoczenia. Dławienie termiczne będzie występować w temperaturach powyżej 81 ℃ do 90 ℃, w zależności od konfiguracji procesora.



 Idea  Idea  Idea  Idea  Idea 






CZĘŚĆ 2: METODY I SPOSOBY OBNIŻAJĄCE ANDROID BoxTV.



2 lata temu pierwszy mój BoxTV niestabilnie pracował podczas odtwarzaniu filmów na KODI. Hmmm...powiem tak.. jesli nie masz zbyt wygórowanych wymagań  dla Box TV, chciałbyś oglądać tv, słuchać muzyki, czy korzystać  z VOD  to najoptymalniejszym rozwiązaniem bez dodatkowego chłodzenia będzie aplikacja KODI pracująca w systemie operacyjnym CoreELEC lub LibreELEC. Android tutaj nie wchodzi w grę.

Jeśli zakupiliśmy pudełka u chińczyka i chcielibyśmy korzystać z wyżej pozycji multimedialnych na Androidzie to pozostaje nam obniżyć temperaturę CPU !



W jaki sposób uda się zbić mu temperaturę?

• częsta optymalizacja BoxaTv  APK dla Androida (Sklep Play) typu programy CLEANER (usuwanie śmieci i niepotrzebnych plików; przyspieszenie i chłodzenie urządzenia)
a) Clean UP
b) Fast REBOOT
c) And Booster


• usuwanie brudu - zakurzenia przedostające się przez mikroszczeliny w BoxTV (podzespoły zakurzone mogą zwiększać w czasie pracy temperaturę. Możemy regularnie usuwać brud np. sprężonym powietrzem lub zwykłym odkurzaczem).

• cyrkulacja powietrza – często dzieje się nam , że nasze BoxTV mimo niewielkich wymiarów wyglądają jak szczelnie zamknięte pudełka bez widocznych wentylacji (brak szczelin, brak kratek). Nasza skrzynka staje się bardzo podatna na zmiany temperatur i niestety wzrost temperatury podzespołów będzie niestety przejawiał się zachowaniami w czasie pracy: ścinki w czasie odtwarzanych multimedii, niestabilność wyświetlanych ruchomych tekstów, długie ładowanie się zakładek w czasie wykonywanych operacji (np. KODI), zamykanie aplikacji, zawieszanie się, resetowanie, wyłączanie się BoxaTV.
Można zmodyfikować naszą obudowę nawiercając mu otwory pod warunkiem, że nie uszkodzimy wewnątrz podzespołów, płyty drukowanej czy znajdujących się w nim tranzystorów, styków, chipów i innych elementów blisko tych miejsc do nawiercanych szczelin i otworów (najbezpieczniejszy wcześniejszy demontaż z BoxaTV tej obudowy i płytki wraz z elementami).

• większy radiator dla naszego procesora – często po otwarciu skrzynki, naszym oczom nie chce się wierzyć czemu tak w szczelnie małych gabarytach BoxaTV nasz pracujący wewnątrz mózg CPU jest wyposażony w malutki radiator oraz bez wentylatora. Wiemy, że każdy radiator dodany w naszych urządzeniach będzie tylko rozpraszał ciepło i nie zwiększy ilości ciepła. Jednak dodanie innego czy większego radiatora będzie dobrym pomysłem…ale… czy „nowy” ten radiator od procka jednak nie będzie nachodził na kości RAM w naszej malutkiej płytce? Musimy pamiętać, że CPU i RAM mogą mieć różnice w wysokości chipów – dlatego ważny jest staranny wymiar w czasie planowania tej modyfikacji by taki radiator po drodze nie będzie stykał się w pobliżu z innymi elementami. W innym razie może dojść do spięcia, całkowitego się przegrzania naszego urządzenia.

• wymiana pasty termoprzewodzącej CPU, rzadziej cienkiej taśmy termoprzewodzącej dla radiatora – ma zadanie nam niwelować niechciane temperatury oraz w czasie używania sprzętu w trudnych warunkach sezonowych ( latem lub w trakcie upałów korzystamy z grania lub z odtwarzanych filmów w bardzo dużej rozdzielczości ) Stosowana w praktyce by zwiększała powierzchnię przewodzenia ciepła i chłodzenia podzespołów, co wpływa na lepszą i dłuższą pracę procesora. Najlepsza pasta termoprzewodząca jest przewodnikiem ciepła, a nie prądu. Rodzaje past termoprzewodzących dostępnych w sprzedaży różnią się m.in. konsystencją, składem i zakresem temperaturowym.

• a może tak wentylator dołożyć do radiatora CPU ???? TAK… bardzo dobra i skuteczna metoda polegająca na całkowitym zbiciu temperatury naszego boxaTV nawet z możliwością do osiągnięcia temp min w czasie spoczynku czy załączonego trybu czuwania (uśpienia) oraz przy długotrwałej pracy non-stop!!





ZAGROŻENIA:
- utrata gwarancji w czasie modyfikacji sprzętu
- czynności praktyczne wykonywane tylko przez osoby wykwalifikowane lub posiadające co najmniej wiedzę praktyczną (osoby nie mające doświadczenia na własne ryzyko mogą doprowadzić do całkowitej usterki sprzętu lub nawet do utraty własnego zdrowia czy w najgorszym do śmierci).




OSTRZEŻENIE!!
Naprawienie tego problemu spowoduje unieważnienie gwarancji na BoxTV z systemem Android. Jeśli zdecydujesz się wypróbować tę poprawkę samodzielnie, postępuj na własne ryzyko !!!!




 Idea  Idea  Idea  Idea  Idea 





CZĘŚĆ 3:  PRAKTYKA



Najważniejsze dla nas przed przygotowywaniem się do tej czynności jeśli się zdecydujemy się wgrywać każdy nowy soft...firmware..stock...modyfikacje w Android lub w AndroidTV w przypadku oprogramowania układowego z komputera np. obrazy oprogramowań metodą przezkabel PC-BoxTV [USB A - USB A].. a w kolejnym kroku z pendrive będziemy instalowywali w bootloaderze .zip TWRP i patche, łatki lub update .zip to musimy uzbroić się w przypadku złego wyboru wgrywania obrazu i innych paczek.. ryzyko jakie może nastąpić to w cegła boxa czyli *SOFT_BRICK oraz HARD_BRICK . 

*SOFT_BRICK oraz HARD_BRICK  [google definicja]
[ENG] Softbrick is just the problem with your system files. You can always flash stock OS or cynogen OS or any other custom OS. Sometimes even formatting phone will get you out of softbrick. Now hardbrick means messing up with kernel or bootloader of the phone such that it wouldn't recognize by your computer.
[PL] Softbrick to tylko problem z plikami systemowymi. Zawsze możesz flashować system operacyjny, cynogen OS lub dowolny inny niestandardowy system operacyjny. Czasami nawet sformatowanie telefonu pozwoli ci wyjść z softbrick. Teraz hardbrick oznacza mieszanie się z jądrem lub bootloaderem telefonu tak, że nie rozpoznałby go twój komputer

W moim przypadku kilkurotnie zdarzyły sukcesywne odpalanie boxaTV albo softbrick, gdzie mogłem znowu flaszować by obudzić znowu boxatv  ;]

Najważniejsze informacje przeciw ucegleniom[b][b] [BRICK][/b][/b] [b]w naszych boxachTV :[/b]
- grupa oraz model CPU np; [ grupy procesorów: Tegra X1 , Amlogic , RK Rockchip , Allwinner itd] oraz model poszczególnej grupy procesora np: Amlogic [S912 , S905 X2 , S905 Y2 , S905X , S905Z , S905X , S905 X3   lub inna Rockchip RK [RK3399 , RK 3328 , RK 3228 , RK 3229 ,itd..];
- liczba pamięci operacyjnej oraz kategoria kości ich szyny w jakiej one pracują [ Memory RAM: 1GB , 2GB , 3GB , 4GB ,itd...] oraz kości pamięci RAM [DDR3 , DDR4];
- kolor mikropłyty naszego boxaTV [ zielona , niebieska, itd..]



ZAPAMIETAJ !!!
Oprogramowanie układowe źle dobrane przy próbach wgrywania w naszych boxachTV oraz dysponowanymi złymi metodami i ich narzędziami oraz brak wiedzy z podstawowych info ze specyfikacji sprzętowej będzie bardzo wysokim prawdopodobieństwem nieudanych ich prób operacyjnych pracy oraz jego ryzyka uceglenia naszego pudełka  --->>> BRICK'a !!!
Huh Huh Huh



PACJENT 1X92 3GB [Amlogic S912]
 3GB RAM/DDR3; AMLOGIC S912 8Core–32Bit Android 6.0; GPU MALI 820, 16 GB ROM [wgrany mod rom 64bit Android 7.1.2   -> TENx64 7.1.2 ZHORIK by 4PDA]

Świetnie sprawujący obecnie BoxTV z 4-5letnim stażem mój pierwszy BoxTV X92 z orginalnym softem pracującym wtedy w androidzie 6.0. Wgrywane były inne firmware i modyfikacje autorów pod tego boxatv... 

Kilka fotek pracy z narzędziami i ich metod z róznymi wgranymi wersjami oprogramowaniami układowymi pracującymi w Android: [6, 7, 9] oraz w AndroidTV: [6 , 7 , 9]  dla boxaTV X92: Obecnie mam SlimBoxTATV 9.0 Pie - ale jak dla mnie idealna to wersja 14.0
[Obrazek: fDcqzDy.jpg]

[Obrazek: qEWh5ye.jpg]
 [Obrazek: iwrI2O2.jpg]
[Obrazek: iUgkmy3.jpg]
[Obrazek: kuw3noU.jpg]
[Obrazek: fR4jguh.jpg]
[Obrazek: GmSmta5.jpg]
[Obrazek: MOUhZ6z.jpg]
[Obrazek: Nr3PBfN.jpg]
[Obrazek: pzSONc3.jpg]

[Obrazek: yFDJOpT.jpg]
[Obrazek: 39Nnilc.jpg]

Najnowsze wgrane firmware z Android 7.1.2 do AndroidTV X92  --->  SlimBoxTV ATV 9.0 Pie  ale jak dla mnie idealna to wersja 14.0 
ZDJĘCIA poniżej testowanych innej wersji SlimBoxTV w 11.2 oraz w 14.1
[b][Obrazek: 7HwChR3.png][/b]
[b][Obrazek: IziDyt0.png][/b]

Świetnie sprawujący obecnie BoxTV z 4-5letnim stażem mój pierwszy BoxTV: X92 3GB z wgranym rom-em pod 64bit 7.1.2 w czasie pracującej wtyczce video KODI i LauncherTV osiąga temperaturę teraz plus minus 49°C–60°C... 

Wtyczka odtwarzające materiały video KODI oraz LauncherTV osiąga temperaturę w czasie spoczynku  40°C–45°C. Temp przy użyciu zajebiaściego wygaszacza SUPERMASSIVE BLACK HOLE ( niestety dodatkowo obciąża CPU i GPU) 50°C-60°C.
             [Obrazek: gmIVz6f.jpg]
             [Obrazek: AG4FAIR.jpg]
             [Obrazek: DCyBNgS.jpg]
TEST temp CPU - wygaszacz SUPERMASSIVE BLACK HOLE  Wink


            [Obrazek: fQ9imvp.jpg]
            [Obrazek: PK0D7Vl.jpg]

           [Obrazek: LDvGuQS.jpg]
test w spoczynku po starcie po MOD

            [Obrazek: lDsBfrW.jpg]
test w czasie pracy odtwarzania video KODI po MOD

            [Obrazek: LXU21Nb.jpg]
             [Obrazek: EsPVYbB.jpg]
test w czasie pracy odtwarzania video APK w Android TV po MOD


Temperatury wahały się wcześniej od 80°C – 95°C przed MODYFIKACJĄ.
            [Obrazek: 87SHreY.jpg]
           [Obrazek: Jf81h7L.jpg]
Big Grin


A wykonałem kroki: ze starej karty graficznej GeForce 9600 512mb zdemontowałem wentylator i umiejscowiłem na obecny radiator Android Box Tv (wymieniłem pastę termoprzewodzącą CPU S912). Od górnej pokrywy boxa wykonałem otwór o średnicy wentylatora oraz dodatkowo nawierciłem kilka dodatkowych otworów w bocznej obudowie  dla lepszej wentylacji obiegu powietrza.
Idea

FOTKI z wyżej opisu --->>>Tutek Chłodzenia BoxaTV  Big Grin
[Obrazek: 1Sd8BMy.jpg][Obrazek: HIemK9w.jpg][Obrazek: nXBHR1M.jpg][Obrazek: W4leabI.jpg]
[Obrazek: GJ8hDVx.jpg]
[Obrazek: K2RsegL.jpg][Obrazek: elkRi5c.jpg]

            ***   


PACJENT 2: R-TV BOX PRO 3GB [Amlogic S912]
 3GB RAM/DDR4; AMLOGIC S912 8Core–64bit Android 7.1 , GPU MALI 820, 64 GB ROM



Androix BoxTV zakupiłem na Ali z 2 lata temu.. po tym czasie zaczął się stopniowo nagrzewać ze względu na  brak dodatkowego chłodzenia oraz nieodpowiedniej szczelności. Jedną z przyczyn wysokich temperatur zarówno podczas bezczynności, jak i podczas pracy np. odtwarzania video jest wentylacja. Zgodnie z konfiguracją R-TV BOX PRO jest skrzynką zamkniętą, szczelną i nie przepuszczającą żadnego powietrza z zewnątrz. Ten brak przepływu cyrkulacji powietrza oznacza, że gdy procesor się nagrzewa, powietrze wewnętrzne staje się cieplejsze. Tego ciepłego powietrza nie można zastąpić chłodniejszym powietrzem z zewnątrz. Ponieważ do procesora podłączony był tylko niewielkiego rozmiaru oryginalny radiator…to zdecydowałem się na pewne modyfikacje by wykonać testy na zakończenie porównując wynik sprzed i po pracy. 

    Postaram się teraz opisać czynności jakie zostały podjęte w celu obniżenia temp podzespołów i zapobiegnięciu w przyszłości przed niechcianym przegrzaniem skrzynki Android BoxTV. Wykonałem szereg prac: dodałem większy radiator + wentylator, wymieniłem pastę termoprzewodzącą CPU + taśmę termoprzewodzącą 0,5mm dla większego radiatora oraz wywierciłem otwór wentylacyjny.

Naszego BoxaTV rozkręciłem począwszy od obudowy...tak aby móc odseparować od niej naszą płytkę główną (drukowaną).



          [Obrazek: Urh0HCY.jpg]

           [Obrazek: sjV2SxN.jpg]
zdjęcie z oryginalnym radiatorem

          [Obrazek: YNxcWap.jpg]
rozbiórka BoxTV [obudowa - płytka główna(drukowana) - pozostałe elementy


Pamiętajmy o tym, że w czasie prac elektronicznych powinniśmy przygotować odpowiednio nasze stanowisko zabezpieczając wrażliwe elementy, które można łatwo doprowadzić podzespoły elektroniczne do uszkodzeń przez ładunki elektrostatyczne (mata ESD z  adapterem uziemienia, rękawiczki antystatyczne itp.)



 Arrow  Arrow  Arrow  By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.  


Zdemontowane pudełko wraz z płytką drukowaną oraz z elementami umieszczamy na naszym stanowisku (np. na macie antystatycznej) w celu diagnozy. Sprawdzamy układ nie dotykając go palcami czy nie występują tu ogniska upalonych elementów.



              [Obrazek: zrFJr51.jpg]
przykładowe zdjęcie poglądowe

Jeśli wszystko jest ok...to delikatnie wyjmujemy radiator od procesora w celu wyczyszczenia go wraz z pozostałymi podzespołami. Używamy do tego ściereczki antystatycznej lub ręcznika papierowego i alkoholem izopropylowym przecieramy stare ślady na płytce drukowanej oraz ścieramy pozostałości taśm termoprzewodzących. Radiatory i wentylatory łatwo możecie wykorzystać z waszych nagromadzonych starych elementów z PC lub kupić np. na allegro. Przymierzamy obecny radiator pod waszą płytkę do CPU i dokładnie sprawdzamy czy nie będzie wadził o jakieś drobne elementy w pobliżu (pamiętaj że CPU i RAM mogą mieć różnicę w wysokości chipów. Istnieje też opcja podcinania radiatora jeśli nie będzie odpowiednio dopasowanych wymiarowo tych podzespołów (często standardowe wymiary stykają się z innymi po drodze elementami). Ja zrobiłem to w taki sposób: Na oczyszczony procesor nałożyłem cienko warstwę pastą termoprzewodzącą (bardzo dobra pasta polecam firmy THERMAL GRIZZLY, którą użyłem wcześniej na CPU na swoim PC na I7-4790K). SZTOS!!! xD


                     [Obrazek: B7QL6Jn.jpg]
dopasowanie taśmy termoprzewodzącej pod oryginalny radiator - powyżej jest zdjęcie z oryginalnym radiatorem Wink


                  [Obrazek: AEvg9B8.jpg]
THERMAL GRIZZLY 

Na oryginalny radiator, na którego z powrotem podpiąłem pod CPU Amlogic S912 dodatkowo dopasowałem inny większy + obkleiłem cienką taśmą termoprzewodzącą pod wymiar obecnego radiatora tak by nie wadził o inne elementy. Górną obudowę wyciąłem tarczą diamentową (można użyć gumówki z cienką tarczą) pod wymiar wystającej ponad nowy radiator.


                  [Obrazek: vhCT6LB.jpg]

                   [Obrazek: U9xkk3s.jpg]
modyfikacja obudowy pod radiator (wystaje ponad górną obudowę)

Teraz kwestia dopasowania wentylatora, którego będziemy dopasowywali pod radiator. Pamiętajmy o dodatkowej przeróbce w okablowaniu, ponieważ wentylator może być okablowany 2Pin-owym, 3 Pin-owym, 4 Pin-owym, który był kiedyś wykorzystywany w płytach głównych pod INTEL czy AMD w naszych CPU lub GPU. Niestety mój oryginalny wentylator był częściowo zajechany, który był w parze z radiatorem….to zdecydowałem się wstawić inny, którego dopasowałem i przykręciłem śrubkami pod górną obudowę. Do przeróbki auto-zasilania pod wentylator użyłem dodatkowo stary kabel USB (potrzebujemy tylko 2 przewody). Następnie lutujemy i sprawdzamy go np. PC….

                   [Obrazek: Z44seYY.jpg]
przygotowujemy stary przewód USB (męski)


                 [Obrazek: awV1F0B.jpg]

                 [Obrazek: l3vTKlv.jpg]
sprawdzamy pod USB PC wentylator


              [Obrazek: M27I7VE.jpg]



               [Obrazek: 3siyU4Q.jpg]
lutowanie i ostatni test  Wink  !!!


Dodatkowo wywierciłem otwór w obudowie, aby zwiększyć przepływ powietrza....i GOTOWE !!!


                [Obrazek: fDtImhu.jpg]

                [Obrazek: WLAH71C.jpg]

                [Obrazek: 9UgwYPM.jpg]
ostatnie testy i złożenie BoxTV w całość !   Wink



 

 Idea  Idea  Idea  Idea  Idea 





CZĘŚĆ 4:  TESTY




               [Obrazek: 5Ce7htT.jpg]
najniższa odnotowana temp CPU w stanie spoczynku 28℃  Wink


                  [Obrazek: XWLlfbA.jpg]
wynik temp CPU odnotowanej podczas aktywnej aplikacji -> LAUNCHER TV


Po złożeniu Android BoxTV przystąpiłem do przeprowadzenia testów i krótkiej analizy sprzed i po modyfikacji.  Procesor jakiś czas termu na starcie średnio był w stanie utrzymywać temperaturę 69 ℃ - 74 ℃ w stanie spoczynku zaś przez całe dwie godziny odtwarzania wideo HD na KODI wzrastało 79 ℃ - 89 ℃ . BoxTV potrafił momentami być zauważalny nieodpowiednimi zjawiskami: ścinki w czasie odtwarzanych multimedii video, niestabilność wyświetlanych ruchomych tekstów, długie ładowanie się zakładek w czasie wykonywanych operacji (np. KODI), niechciane zamykanie aplikacji, częste resetowanie lub wyłączanie się BoxaTV (stan krytyczny temp)…ale najczęściej zauważalnymi zachowaniami było zawieszanie się w czasie odtwarzanego filmu lub korzystania z aplikacji TV. Po głębszej modyfikacji udało się bardzo dobrze zbić temperaturę po uruchomieniu 34 ℃ - 39 ℃.  W czasie testu pracy przy spoczynku w KODI temp również nie podskoczyła 37 ℃ - 39 ℃, natomiast przy oglądaniu filmu w 4K w tym kombajnie multimedialnym w KODI temp tylko osiągała 41 ℃ - 44 ℃. Sprawdziłem również zachowanie się temperatury CPU uruchamiając dodatkowo TV LAUNCHER, wynik satysfakcjonujący dał nam wynik 42 ℃ - 44 ℃, zaś przy korzystaniu aplikacji TV w rozdzielczości HD 35 ℃ - 38 ℃. JEST MOC xD !!!!


              [Obrazek: qwDA6q7.jpg]


              [Obrazek: yVqJbbN.jpg]
test w spoczynku po starcie przed MOD 


               [Obrazek: ldkuoRG.jpg]

               [Obrazek: HuAOXwK.jpg]
test w spoczynku i w czasie pracy odtwarzania video KODI przed MOD


              [Obrazek: LnPJVJB.jpg]


           [Obrazek: CiNL3ot.jpg]


             [Obrazek: oODRbjv.jpg]

             [Obrazek: 8Xh8Gna.jpg]
test w spoczynku po starcie po MOD


            [Obrazek: Lzgl2AR.jpg]
test w spoczynku KODI po MOD


              [Obrazek: 1MEojtJ.jpg]
test w czasie pracy odtwarzania video KODI po MOD




 Idea  Idea  Idea  Idea  Idea  


CZĘŚĆ 5:  WNIOSKI



Pomiędzy otworami wentylacyjnymi w obudowie i wentylatorem wpychającym chłodne powietrze do systemu, procesor R-TV BOX PRO Android TV działa chłodno i uzyskuje lepsze rezultaty niż przy BoxTV X92, gdzie tylko tu chłodził wentylator z oryginalnym mniejszym radiatorem. Jednak przy takich spadkach temperatur odtwarzanie wideo stało się w obu skrzynkach Android TV płynniejsze i praca bardziej wydajniejsza (nie odnotowano resetu ani zawieszenia systemu, mimo iż testuję sprzęt R-TV BOX PRO od poprzedniej niedzieli.  Wydajnie schłodzony sprzęt na bardzo niskim wydanym budżecie spełniły me oczekiwania z efektów działania moda. Przy całkowitych kosztach materiałów (pasta i taśma termoprzewodząca, radiator, wentylator) można zrobić tani mod, aby poprawić wydajność telewizora z systemem BoxTV Android. Niestety ze względu na konieczność zrobienia tego typu modyfikacji nie mogę polecić zakupu taniego Android TV Box. Sugerowałbym zamiast tego zaoszczędzić i kupić certyfikowane urządzenia Amazon Fire STICK TV 4K, Amazone Fire TV CUBE, MiBOX 4K lub nVidia Shield pod nowe wymagające telewizory 4K UHD HDR.





***


                       DZIEKI ZA UWAGĘ WSZYSTKIM !!! 



                                 [Obrazek: Ra7HCpD.jpg]
                                                                                                                                                                                                       ;] PsorR82

Podziękowali: szopns, DenDy, Tomek, bonzozniemiec
Odpowiedz
REKLAMA:





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości