Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gęste formaty dźwiękowe na urządzeniach z Kodi lub odtwarzaczach wieloformatowych
#1
Witajcie, filmy w gęstych, współczesnych formatach odtwarzam na NUCU z Intelem 8, system oprecyjny Linux - Debian, wersja obecna Kodi 19.4. Nuc podłączony do procesora wielokanałowego Anthem AVM70, generalnie NUC podaje mi współczesne, gęste formaty, typu Dolby True Hd - Anthem zamienia na Atmos, DTS Hd Master, nawet DTX X, wyświetla mi, że ten kodek jest na wejściu, mimo że Kodi wyświetla go jako DTS Hd Master 7.1. Niestety nie mam możliwości porównania z typowymi odtwarzaczami wieloformatowymi typu Dune, Zidoo itd... dlatego zastanawiam się czy duża byłaby różnica w dźwięku wielokanałowym ze starymi lub nowymi kodekami, w porównaniu  aplikacja z komputera a typowo do tego skonstruowany odtwarzacz wieloformatowy, robił ktoś takie porównanie? Ostatnio chodzi mi po głowie, jakiś fajny kombajn wieloformatowy typu Zidoo UHD 3000, tylko czy jest sens inwestować, czy nie wystarczy typowy transport jaki mam na NUCU, do kina mój Anthem ma bardzo dobry przetwornik, to samo do stereo mam Denafrips Terminator, który bardzo dobrze zgrywa się z Ronem na Nucu.
Odpowiedz
REKLAMA:



#2
Jeżeli dany format jest przepuszczany passthrough to teoretycznie nie powinno być róznicy z jakiego urzadzenia wychodzi.
Nie bardzo rozumiem co i jak jest "zamieniane na Atmos" , może jeszcze raz napisz jaki kodek zgłasza Kodi a jaki pokazuje procesor dzwiekowy.
Odpowiedz
#3
Dolby Atmos można osadzić w Dolby TrueHD (bezstratny) lub Dolby Digital Plus (stratny). Atmos to po prostu tylko rozwinięcie obydwu, zwykle jeśli jest osadzony w nich jest nadrzędny i w pierwszej kolejności odtwarzany.

W przypadku odtwarzania ich konwersji jako Atmos ma swoje ograniczenia tylko do obsługi 7.1 i brak obsługi dźwięku z góry. Czyli na systemach Atmos brak będzie tych dźwięków ale prawidłowo odtworzy 7.1.
Odpowiedz
#4
(01-03-2023, 07:53 AM)somer napisał(a): Jeżeli dany format jest przepuszczany passthrough to teoretycznie nie powinno być róznicy z jakiego urzadzenia wychodzi.
Nie bardzo rozumiem co i jak jest "zamieniane na Atmos" , może jeszcze raz napisz jaki kodek zgłasza Kodi a jaki pokazuje procesor dzwiekowy.


Kodi nigdy mi nie pokazuje, że jest Atmos - na filmachBlu Ray z Atmosem pokazuje Dolby True Hd, na filmach z platform streaming Dolby Digital + procesor to pokazuje zazwyczaj jako Atmos
Odpowiedz
#5
(01-03-2023, 09:16 AM)Ktosi napisał(a): Dolby Atmos można osadzić w Dolby TrueHD (bezstratny) lub Dolby Digital Plus (stratny). Atmos to po prostu tylko rozwinięcie obydwu, zwykle jeśli jest osadzony w nich jest nadrzędny i w pierwszej kolejności odtwarzany.

W przypadku odtwarzania ich konwersji  jako Atmos ma swoje ograniczenia tylko do obsługi 7.1 i brak obsługi dźwięku z góry.  Czyli na systemach Atmos brak będzie tych dźwięków ale prawidłowo odtworzy 7.1.

Atmos to dodatkowe metadane dodawane do formatów Dolby - to jest jasne.

Co rozumiesz przez "konwersję jako Atmos" ? Jeżeli dana ściezka dzwiekowa (obojętnie oparta na DTH czy DD+) ma dodatkowe metadane (Atmos) to nie wymaga żadnej konwersji .
Atmos nie ma żadnego ograniczenia do 7.1 , może byc w formacie 7.1.2, 7.1.4, 5.1.2, 5.1.4 .
Nie chce mi sie teraz za tym grzebać ale z tego co pamiętam to metadane Atmos okreslają kierunkowośc dzwięku i w profesjonalnych (kinowych) instalacjach ilość kanałów może być własciwie dowolna.

(01-03-2023, 10:27 AM)Darekrocznik71 napisał(a):
(01-03-2023, 07:53 AM)somer napisał(a): Jeżeli dany format jest przepuszczany passthrough to teoretycznie nie powinno być róznicy z jakiego urzadzenia wychodzi.
Nie bardzo rozumiem co i jak jest "zamieniane na Atmos" , może jeszcze raz napisz jaki kodek zgłasza Kodi a jaki pokazuje procesor dzwiekowy.


Kodi nigdy mi nie pokazuje, że jest Atmos - na filmachBlu Ray z Atmosem pokazuje Dolby True Hd, na filmach z platform streaming Dolby Digital + procesor to pokazuje zazwyczaj jako Atmos

Kodi w ustawieniach dzwieku powinien w opisie ściezki dzwiekowej podawać takie informacje.Przynajmniej u mnie tak jest zarówno na Nvidii pro jak i Firestickach.
Odpowiedz
#6
(01-03-2023, 11:51 AM)somer napisał(a):
(01-03-2023, 09:16 AM)Ktosi napisał(a): Dolby Atmos można osadzić w Dolby TrueHD (bezstratny) lub Dolby Digital Plus (stratny). Atmos to po prostu tylko rozwinięcie obydwu, zwykle jeśli jest osadzony w nich jest nadrzędny i w pierwszej kolejności odtwarzany.

W przypadku odtwarzania ich konwersji  jako Atmos ma swoje ograniczenia tylko do obsługi 7.1 i brak obsługi dźwięku z góry.  Czyli na systemach Atmos brak będzie tych dźwięków ale prawidłowo odtworzy 7.1.

Atmos to dodatkowe metadane dodawane do formatów Dolby - to jest jasne.

Co rozumiesz przez "konwersję jako Atmos" ? Jeżeli dana ściezka dzwiekowa (obojętnie oparta na DTH czy DD+) ma dodatkowe metadane (Atmos) to nie wymaga żadnej konwersji .
Atmos nie ma żadnego ograniczenia do 7.1 , może byc w formacie 7.1.2, 7.1.4, 5.1.2, 5.1.4 .
Nie chce mi sie teraz za tym grzebać ale z tego co pamiętam to metadane Atmos okreslają kierunkowośc dzwięku i w profesjonalnych (kinowych) instalacjach ilość kanałów może być własciwie dowolna.

(01-03-2023, 10:27 AM)Darekrocznik71 napisał(a):
(01-03-2023, 07:53 AM)somer napisał(a): Jeżeli dany format jest przepuszczany passthrough to teoretycznie nie powinno być róznicy z jakiego urzadzenia wychodzi.
Nie bardzo rozumiem co i jak jest "zamieniane na Atmos" , może jeszcze raz napisz jaki kodek zgłasza Kodi a jaki pokazuje procesor dzwiekowy.


Kodi nigdy mi nie pokazuje, że jest Atmos - na filmachBlu Ray z Atmosem pokazuje Dolby True Hd, na filmach z platform streaming Dolby Digital + procesor to pokazuje zazwyczaj jako Atmos

Kodi w ustawieniach dzwieku powinien w opisie ściezki dzwiekowej podawać takie informacje.Przynajmniej u mnie tak jest zarówno na Nvidii pro jak i Firestickach.

To chyba kwestia, że w moim Kodi nie ma możliwości zaznaczenia, że ma iść dźwięk passtrough, jest tylko opcja włączenia przekazywania dźwięku na urządzenie odbiorcze i tam mam wskazany mój procesor, do zaznaczenia gęste formaty, chyba będzie potrzebna nakładka CoreElec, żeby szedł czysty dźwięk nie przerobiony a resztę ma przerobić mój procesor
Odpowiedz
REKLAMA:



#7
@somer
Technologia Dolby Atmos Height Virtualization tworzy efekt ścieżki dźwiękowej Dolby Atmos – ale bez konieczności stosowania głośników górnych.
Tak długo, jak amplituner AV ma tę opcję, wirtualizację Dolby Atmos Height Virtualization można włączyć z dowolnym układem głośników, który nie ma głośników górnych ani głośników górnych obsługujących Dolby Atmos. Od prostej konfiguracji stereo do systemów dźwięku przestrzennego 5.1 i 7.1.
@Darekrocznik71 ma właśnie tego typu sprzęt z virtualizacją Atmos.
Podobne systemy są w droższych  TV z głośnikami 2.0 lub 2.1 tylko producenci się tym nie chwalą i pełna obsługę Atmos przenosi się a zewnętrzny wzmacniacz.

Z jednym się zgodzę że nie jest to po prostu Atmos, podobnie działa Dolby Surround.
Odpowiedz
#8
(01-03-2023, 02:59 PM)Ktosi napisał(a): @somer
Technologia Dolby Atmos Height Virtualization tworzy efekt ścieżki dźwiękowej Dolby Atmos – ale bez konieczności stosowania głośników górnych.
Tak długo, jak amplituner AV ma tę opcję, wirtualizację Dolby Atmos Height Virtualization można włączyć z dowolnym układem głośników, który nie ma głośników górnych ani głośników górnych obsługujących Dolby Atmos. Od prostej konfiguracji stereo do systemów dźwięku przestrzennego 5.1 i 7.1.
@Darekrocznik71 ma właśnie tego typu sprzęt z virtualizacją Atmos.
Podobne systemy są w droższych  TV z głośnikami 2.0 lub 2.1 tylko producenci się tym nie chwalą i pełna obsługę Atmos przenosi się a zewnętrzny wzmacniacz.

Z jednym się zgodzę że nie jest to po prostu Atmos, podobnie działa Dolby Surround.

Mój Anthem wspiera pełen Atmos, u mnie konfiguracja 9.2.4, jedynie co to nie mam górnych typowo w suficie, tylko w konfiguracji przednie górne i tylne górne i to nie jest pseudo Atmos jak soundbarach. Mam też specjalny preset - dolby surround, który w zwykłych ścieżkach 5.1 dodaje dodatkowe kanały
Odpowiedz
#9
A może mi ktoś wyjaśnić bo sam składam zestaw 7.1.4. Jak działa atmos w takim zestawie. Wyczytałem że ogólnie atmos to są 2 głośniki (ścieżka dźwiękowa ma tylko 2 głośniki). Podobno niema w żadnym filmie ścieżki atmos z 4 głośnikami lub więcej. To jeżeli jest ścieżka audio atmos z 2 głośnikami to amplituner w jakiś sposób ją przetwarza żeby działało na 4? To jest jak by stereo wtedy? Czyli lewy przód, lewy tył to jedna strona stereo i prawy przód i prawy tył to druga strona stereo? Czy może jest to w jakiś sposób przez procesor dźwięku przerabiane oprócz stereo na przód i tył? Tak żeby w każdym z głośników było słychać inny dźwięk?
Odpowiedz
#10
Nie masz NIGDY prawdziwego  Atmos bez dźwięku Atmos tak jak to zapodaje producent w materiale odtwarzanym choć bym nie wiem co i jak kombinował.

Virtualny to tworzony dodatkowo przez procesor nie jest identycznym sygnałem co sam  Atmos, tylko dorabia brakujące kanały korzystając z technologii wirtualizacji dźwięku na podstawie innych kanałów.   

Jedno słowo : DODAJE a nie  ma zawarte wszystkie oryginalne dodatkowe.  
Skoro masz 9.2.4  ( 15 kanałów oryginalnych  )   to on sobie dorabia z wszystkich dostępnych  11 kanałów 9.2  dodatkowe 4 do wirtualizacji.

Dolby Surround to nawet z byle jakiego tylko STEREO  ( 2 kanały ) zrobi przestrzenny na kilka głośników przetwarzając i dodając brakujące kanały.


@kowalmisiek  już pisałem wcześniej, Atmos może działać na mniejszej ilości głośników bez dodatkowego odpowiedniego zestawu głośników ale to będzie tylko wirtualizacja  dźwięku oparta na wszystkich  ścieżkach Atmos.
Abyś miał odpowiednie dźwięki w odpowiednich głośnikach musisz mieć koniecznie sprzęt wymagany do odtworzenia Atmos w oryginale.
Najprostsza z możliwych konfiguracji do odtworzenia w 100%  Atmos to 3.1.2  , wszystko poniżej to tylko wirtualizacja.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości