Forum społeczności kodiwpigulce.pl - wszystko o Kodi! Polskie wtyczki, dodatki, poradniki.
DIY ambilight - boblight, hyperion... - Wersja do druku

+- Forum społeczności kodiwpigulce.pl - wszystko o Kodi! Polskie wtyczki, dodatki, poradniki. (https://forum.kodiwpigulce.pl)
+-- Dział: Pomoc z Kodi (https://forum.kodiwpigulce.pl/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Problemy z wtyczkami (https://forum.kodiwpigulce.pl/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: DIY ambilight - boblight, hyperion... (/showthread.php?tid=3177)

Strony: 1 2


DIY ambilight - boblight, hyperion... - andrkac - 09-12-2020

Zbudowałem sobie własny odtwarzacz (z zewnątrz - ze starego magnetofonu; bebechy to micro-itx PC). I działa -prawie wszystko - więc spróbowałem z DIY ambilight, tym bardziej, że do dodatkowych zadań i tak wkładam do środka arduino. No i... jest i nawet działa, ale nie zawsze. Tzn. czasem mruga , diody gasną i zapalają się co chwila. Wiem z doświadczenia, że może to byc kwestia niewystarczającego zasilania, ale dzieje się tak nawet, gdy podepnę to do zasilacza ZNACZNIE silniejszego niż wymagany wg. obliczeń.
Zacząłem obserwować - mruganie pojawia się chyba tylko, gdy wyświetlany film ma nienatywną rozdzielczość - czyli czarne paski na górze/dole, albo i po bokach (stare nagrania z TV).

I teraz: mój sprzęt działa na boblight. Czy przesiadka na hyperion może mi pomóc?
Może jakaś inna przyczyna?


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - andrkac - 09-12-2020

...i nie czekając na poradę zmieniłem na hyperion Smile

Działa znacznie lepiej, ogarnia paski, ma fajne efekty Smile
Wiem, że to jest działanie dokładniejsze, ale niestety - moja żona lubi włączyć z yuotuba muzykę z widokiem na kominek, i tu stary boblight ładniej mieszał kolory i dawał bardziej czerwony poblask. Hyperion ma chyba wyższy priorytet samego brzegu ekranu (dosłownie - ostatniej linii). Ale cóż - nie można mieć wszystkiego.

No to pozostaje mi zmienić zasilacz - kupiłem taki "na granicy" 3A, a moje diody powinny brać 2.7A (tak, mały telewizor), i w porównaniu z przerobionym zasilaczem ATX wyraźnie nie daje rady - albo mruga, albo świeci np. tylko jedną zieloną diodą itd.


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - mjw - 09-12-2020

Ja mam już druginzestaw gotowca od majfrenda i tym razem trafił mi się piszczący zasilacz. Mam też wrażenie, że względem mojego philipsa z wbudowanym ambilight ma lekkiego laga. Czy u Ciebie też występuje mini lag?


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - andrkac - 09-12-2020

Nie zauważyłem lagu, albo mi on nie przeszkadza Smile, nie mam z czym porównać. Jeśli jest to milisekundy.
W ambilight nie mam nic od majfrenda (choć jak sie zastanowić, to może ledy faktycznie od nich przyszły; mam kilka pasków, część kupionych u nas, nie pamiętam który jest który), mój ambi to totalny DIY (*)

(*) kupiłem profile alu z kloszami, wkleiłem ledy, polutowałem (złączki mam, ale nie pasowały mi, za ciasno było), nawet obecny (tymczasowy) zasilacz to DIY - przerobiony komputerowy ATX Smile. Steruje tym żywe arduino, osobiście kupione - Leonardo, bo będzie też obsługiwać klawisze na obudowie odtwarzacza (jestem w trakcie lutowania sprzętu i pisania programu dla ardu); odtwarzacz też jest cały DIY.


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - mjw - 09-12-2020

No właśnie ja mam porównanie i mam wrażenie, że jest delikatny lag który mnie troszeczkę drażni. Jeden ambi mam zamontowany w sypialni, drugi w monitorze od komputera. Na obu widoczny lekki lag. Próbowałem guglować, kombinować z ustawieniami ale bez sukcesu.


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - Tomek - 10-12-2020

@mjw  Na ambi z arduino uno możesz spróbować wgrać za pomocą oprogramowania Arduino + biblioteka FastLED  ten sketch:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Zmieniając parametr #define LED_PINS 6  na pin w który masz podłączony kabelek: [Obrazek: Nu8kPH1l.jpg]

Oraz #define serialRate 115200 
na 500000

Co ma przyśpieszyć płynność. Tę informację dostałem od użytkownika z forum Coreelec.
Nie wiem czy to zadziała z nowymi płytkami które rozsyłają chińczycy.
Na swoim arduino nie sprawdzałem.


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - andrkac - 10-12-2020

Ja bym tego nie próbował testować nawet. Jeśli dobrze widzę, to to jest zwarcie zasilania 5V do pinu. Jaki to ma cel?
Jeśli ktoś przypadkiem zasila Ardka z tego gniazda to puści tam pełne 5V. Jeśli z USB - co jest raczej pewne w przypadku budowy ambilight - to zewrze to pin z niczym.


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - Tomek - 10-12-2020

To była odpowiedź do @mjw nie do vciebie, przepraszam za zamieszanie - wiem że @mjw ma jedną taką płytke na andruino

To jest z gotowca chińskiego - tak ma po prostu zrobione i to działa. To nie DYI jak w twoim wypadku, tylko sprzęt opisany tutaj:
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Tu jak to wygląda (ale obecnie dają inną płytkę) - zwróc uwagę na kable wychodzące z diód - wejście i wyjscie power - jedno podłączasz zasilacz, a drugie idzie do płytki
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

Z tego zasilania idzie kabel do lampek i z lampek wychodzi odrębny kabel do zasilania. Podejrzewam że sterowanie lampkami odbywa się przez kabel zasilający
By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować. - tu masz jak to jest podłączone - kabel zasilający jest opisany jako DATA


RE: DIY ambilight - boblight, hyperion... - andrkac - 10-12-2020

Nie ma za co przepraszać, przecież jasno napisałeś na co odpowiadasz.
Natomiast co do połączeń - standardowy pasek diodowy ws2812 i podobne, a nie wierzę, żeby majfrendy użyli czegoś mocno niestandardowego, ma trzy wyprowadzenia - dwa do zasilania (5V i GND) i trzecie - do sterowania. To sterowanie podłączyć można do dostarczonego przez nich sterownika, albo np. żywego arduino (nie udającego niczego innego Smile )
Arduino też trzeba zasilić - można z USB razem z danymi do sterowania LEDami, albo osobno, wtyczką 5.5/2.1
Później wystarczy jeden pin z arduino do sterowania LEDów.
Z tego co widzę na jednym ze schematów (choć od innego zestawu, zasilacz jest wtyczkowy), majfrendy proponują zasilanie arduino z USB, co jest logiczne, bo i tak trzeba sie do tego USB przypiąć.
To oznacza, że to co pokazałeś na fotce łączy pin danych z ...niczym. Z czymś, na czym jest stan nieustalony - chyba że arduino sam na nim ustawia jakiś stan, ale nie spodziewam się.

Nie jestem specjalistą, bawię się ardkami tylko hobbystycznie, ale kompletnie nie widzę, co miałoby takie połączenie dać. Niezależnie, czy ten pin zasilający jest nieustalony, czy też arduino ustawia na nim w jakiś kosmiczny i bezsensowny sposób 5V.
Nie potrafię sobie wyobrazić, w jaki sposób miałoby to wpłynąć na lagi, bo te wynikają z opóźnień. przypięcie pustego pinu albo i 5V nie spowoduje przyspieszenia przesyłania danych ani pracy arduino (to już kompletnie od czapy).

Mogę się mylić, ale po prostu nie rozumiem, co takie połączenie miało by dać. Zresztą - nie przypinałbym też zasilania do pinu bez rezystora (choć to może być programowo włączone) i w dodatku - do gniazda zasilania można wpuścić nawet 12V co dla pinu cyfrowego mogłoby być zabójcze - zapewne tu, w ściśle kontrolowanym środowisku nie będzie to miało miejsca.


Acha - zmiana serial rate może mieć sens, ale to raczej działa na rozdzielczość (szybkość zmian) niż opoźnienia. Problem w tym, że Arduino łyka maximum 115200...


Nie wiem, może nie mam racji.
Z mojej wiedzy wynika, że takie zmiany nie mają prawa nic dać. Ale jeśli ktoś sprawdzi i będzie zadowolony to oczywiście odszczekam i wiedzę wzbogacę...


DIY ambilight - boblight, hyperion... - Tomek - 10-12-2020

W tym konkretnym rozwiązaniu Chińczyków do zasilania w andruino nie jest podłączone zasilanie, tylko and prąd ciągnie z USB. A do tego "zasilania" są podłączone ledy a dokładniej właśnie linia z danymi. Jak to działa, nie wiem, ale działa. To co podałem (scratch) to działająca metoda na andruino z zestawu chińskiego, podłączonego w ten sposób, z tym kabelkiem. Potem cyknę zdjęcie jak to wygląda.

[Obrazek: LKpdhKhl.jpg]
To masz kable ten który idzie do pudełka, ma podłączone tylko dane. Ten drugi podłączony jest do zasilacza.

Kabelki rozłączyłem od zasilacza i od pudełka