Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rasberry PI pod system z KODI
#1
Od daaaawna walczę z jednym problemem w moim self-made odtwarzaczu - diody ambilight mrugają przy każdym innym zasilaczu niż duży przerobiony ATX z peceta.
Nikt nigdzie w sieci nie potrafił mi z tym pomóc, więc wreszcie postanowiłem zacząć od nowa, przy okazji przechodząc z platformy PC na Rasberry PI.

I tu masa pytań:
- jedyna malinka, jaką mam w domu to RPI 3B. Czy da sobie radę z LibreElec?
- no właśnie. Do tej pory używałem (na intelu) LibreElec. Wiem, że istnieje CoreElec, własnie na tą infrastrukturę. Co lepsze? Czym się różnią?
- z tego co wiem, to karta SD zostanie szybko zajechana. Czy USB -> SATA to słuszne podejście?
- ambilight samoróbka: w dotychczasowym rozwiązaniu mam przypięte Arduino, które bezpośrednio steruje diodami. Czy da się to zrobić z samego Raspberry, bez dodatkowego Ardka?
- obecnie odtwarzacz nie obsługuje w żaden sposób telewizji. Czy istnieje jakieś rozwiązanie (tuner na usb, coś innego) dla malinki? Moim źródłem  jest kablówka, więc pewnie dvb-c. Mam co prawda obawy, że mój dostawca nie oferuje kart CI/Ci+, ze stacjonarnego dekodera już się nic nie wyciśnie. Ale dodatkowo jako źródło tv naziemnej można by takiego tuneraużyć - i tak używam ledwie kilku kanałów.


Żeby uniknąć niepotrzebnego wątku: nie chcę gotowca, chcę sam sobie to urządzenie zbudować, Godzę się na pewne mankamenty (jak choćby ten brak telewizji), bo mam przyjemność z budowania.
Odpowiedz
REKLAMA:



#2
Hej
Użytkuję malinę jko HTPC od lat więc na część pytań może coś odpowiem Smile 

1. RPI 3b/3b+ na ten moment jest już trochę za starym sprzętem, w wyniku zmian samym linuxie i sterownikach straciła dużo przy przjściu
z kodi 18 na v19. Pod kodi 19 3b/3b+ nie ma wsparcia dla kodeka H265 HEAVC już samo to raczej skreśla ją jako HTPC.

Moim zdaniem minimum to RPI 4b 2GB a lepiej wersja z 4GB RAM.

2. Wcale nie tak łatwo zajechać współczesne karty micro sd - w mojej 4b od 2,5 roku mam kartę micro sd Samsung PRO Endurance
2 lata był na niej xbian, a teraz libreelec nadal działa bez zarzutu.

Zawsze można się wyposażyć w obudowę Argon one z wsparciem ssd jeśli tak się obawiasz padnięcia karty:

[Obrazek: 2_26aceab5-1b9e-41ee-9370-3d83211ac7b6_1...1623218330]
sam mam taką ale bez ssd.

3. Co do ambilight to nie pomogę bo nie używam.

4. Tunery TV powinny działać przynajmniej nie które - trzeba by szukać czegoś co ma wsparcie w opensursowm karnelu linuxa, ale czy da się uruchomić kablówkę tego nie wiem.

5. Coreelec to fork Libreeleca tworzony tylko i wyłącznie na SOC firmy Amlogic

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Na pewno masz zły zasilacz dobrany do mocy led i brak odpowiednio podłączonego zasilania.
 Zwykle standardowe zasilacza  nie wyrabiają dla LED mimo właściwych napięć i zasobów mocy zasilacza. Kup jaki zasilacz tylko pod LED  np. coś takiego do 100 zł można spokojnie ok 60-100 z napięciem W 5 do 12V

[Obrazek: zasilacz-do-led-open-frame-ip20-12v-15w-orno,main.jpg]

1- za stara trochę , jak radzi kolega Pi4 to podstawa albo od razu mini PC ( AcePC, miniPC B1 itp , niestety cena wysoka ale równa prawie nowemu Pi 4 ) , możesz też poszukać boxów Android z ale tylko na układach S905X3 lub S905X3 minimum 2 Gb lub 4 Gb RAM najlepiej. 

2- to zależy od jakości karty, podpiąć SSD to dziś nei problem nawet potrafi botować. Najlepsze rozwiązanie pen z dyskiem M.2.

3 - wystarczy to co masz, jak chcesz jednak mieć lepszą jakosci i więcej możliwości ustawień to wymień na układy wemos czy nodemcu, są nawet  tańsze, poza tym wersje w WiFi pozwalają sterować bezprzewodowo nawet kilkoma instancjami świateł do tego mają już gotowe i w pełni funkcjonalne oprogramowywanie do sterowania wLED.

4-  malinka ma tuner Pi HAT , niestety kodowanie nie za bardzo wyrabia ale za to działa bardzo dobrze w streamingu jako serwer.  
Droższym rozwiązaniem jest kupić tuner na Enigma2 z DVB-T2/C i streamować po swojej sieci 

[Obrazek: raspberry-pi-tv-hat-raspberry-pi-sc0054-...2_700x.jpg]
Odpowiedz
#4
Dzięki za podpowiedzi.

1) Zmartwiliście mnie - inflacja dopadła i mnie, nie wyciągnę paru stówek na hobby tak z kapelusza. Najwyżej poprodukuję sobie co dam radę z użyciem mojej malinki 3b i jak będzie możliwość to wymienię na nowszą. Od PC odchodzę właśnie, a gotowca nie chcę.
2) To fajnie, że na karcie można działać. Nie upieram się przy SSD, po prostu słyszałem kiedyś opinię, że malinka to zabójca kart. Ale oczywiście, ze z kartą będzie prościej i wygodniej (magazyn plików mam gdzie indziej, dostęp po SMB). Co do obudowy - robię ją sam, miejsca mam mnóstwo. To takie pokłosie poprzedniego projektu - robiłem go w budzie po starym magnetofonie, dla wyglądu. Ale zrodziło to mnóstwo problemów technicznych. Może bym je rozwiązał, ale te LEDy mnie dobijają. Więc stąd budowa od zera na innej architekturze. Obudowa też inna - dawcą jest zepsuty odtwarzacz audio CD - bo postanowiłem wreszczie posłuchac żony twierdzącej, że ten magnetofon był po prostu brzydki Smile
3) LEDy - co do zasilania próbowałem już wszystkiego. Moje ledy powiny ciągnąć 2.7W (mały telewizor). Zacząłem od 4W, potem 5W, potem spojrzałem na ten zasilacz ATX, jedyny z którym mi to działa - ma linię 5V o mocy 10W. Więc kupiłem dedykowany do LEDów o mocy 12W i... nadal to samo.
Spinałem linię zasilania kondensatorami, dodawałem rezystor w linii danych - i nic nie pomogło. Cały czas wygląda jakby po zmianie zasilacza oprócz spodziewanych danych do arduino leciały też jakieś śmieci. Poddałem się, bo nie umiem nawet zrozumieć istoty problemu, nie mówiąc o rozwiązaniu.
Ale pytałem jeszcze o coś innego: czy można podłączyć sterowanie ledów bezpośrednio do Rasberry i ominąć dodatkowe urządzenie?
Jeszcze nie wiem, czy to dobry pomysł, bo rzeczywiście zastanawiam się nad rozwiązaniem bezprzewodowym - może nodemcu (gdzieś się wala po domu), może prościej - esp8266, ale muszę poczytać czy da się/czy da radę. LEDy mam na 5V, a sam ESP to 3.3V, ale na linii danych powinien dać radę.
Programowo zdaje się, że demon Hyperion nie ma problemu z przesyłąniem danych po sieci.
4) Jak rozumiem te tunery Enigma2 to pełne, samodzielne urządzenia. Czyli nadal musiałbym sterować tunerem i on podawałby obraz/dźwięk do malinki.
Jest korzyść - działałby ambilight. Ale jednocześnie to masa problemów. Poza tym - jak wspomniałem, prawdopodobnie mój dostawca nie pozwoli mi użyć nic poza włanym dekoderem, a ten streamować nie umie, niestety. Pozostanie mi najwyżej tuner do dvb-t(2), gdyby kablówka zawiodła. Ale to może kiedyś. Ewentualnie może przeproszę się z usługą online mojego dostawcy - żeby podpiąć podpiąć streamy, zobaczę jeszcze.
Pytanie dodatkowe:
5) W dotychczasowym rozwiązaniu mam dźwięk 5.1, z wyjść z płyty głównej PC. Nie jestem audiofilem, wystarczało mi to, ale malinka tego nie potrafi. Czy ogarnie ona kartę dźwiękową na USB? Myślę o jakimś budżetowym rozwiązaniu, byle mi obsłużyło głosniki pracowicie rozciągnięte kiedyś po salonie Smile, np Overmax AK103E.
Odpowiedz
#5
To masz w końcu zwykłą kablówkę ( podłączasz pod TV i działa ) czy działa tylko  dekoderem operatora ? 
Pod dekoder operatora nie ominiesz zabezpieczeń co najwyżej moduł CI ( zwykle działa w tunerach z enigma2 )  do TV albo tunera. 

ESP też są dobre to tylko odmiana wemos i nodemcu.

Zwykle można bez problemu podłączyć sterowanie, w razie problemów  wystarczy wstawić konwerter stanów logicznych kosztujący grosze. Sam nie używam do LED  zwykłych ( 3 pin ) i data ( 4 pin ). Wszystkie ustawienia masz potem w sofcie który wgrasz czyli wLED. 
Tu masz podstawowe info By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować.

MiniPC jako opcja najlepsza, zwykle mają procesory na Atomie, AMD czy Celeronach , 4 do 8 Gb RAM no i możliwość podłączenia dysku SSD, M.2  a to już jest bardzo dobry start jeśli chodzi o obsługę nawet  kodowania HEVC. Zwykle dystrybucje KODI mają też wersję na takie boxy. Problemem jest tylo czasami współpraca z grabberem dlatego najlepiszą opcją jest kupić box na Androidzie z ale powinien być na układzie Amlogic.

Co do tego migotania i nierównomiernego oświetlenia  to poprawia się to podpinając napędzie z kilku punktach. Droższym rozwiązaniem jest po prostu każdy pasek sterować własnym układem.  Konfiguracja programu dopuszcza potem łączenie na raz kilku instancji kontrolerów oświetlenia.
Odpowiedz
#6
kablówka działą tylko z dekoderem od operatora.Modułu CI nie dostarczają, więc telewizję odpuszczam sobie, szkoda na to czasu.

Nie wiem, czemu przez tyle czasu nie zrobiłem prostego testu: moje obecne urządzenie to PC i ma ...zasilacz PC. Co prawda typu pico od majfrenda, ale jest. Podpiąłem ledy do niego i ...działa.
To jest tymczasowe w tej chwili, ale działa.
No to muszę się zastanowić nad całym bajzlem. Może jednak dokończyć to co mam, ale muszę policzyć obciążenia. Tzn. Przy moim małym telewizorze jest ok, ale myślę o zmianie - muszę sprawdzić, czy zasilacz uciągnie.

Ech, a już byłem zdecydowany Smile
Odpowiedz
REKLAMA:





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości