Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gęste formaty dźwiękowe na urządzeniach z Kodi lub odtwarzaczach wieloformatowych
#11
(01-03-2023, 07:27 PM)Ktosi napisał(a): Nie masz NIGDY prawdziwego  Atmos bez dźwięku Atmos tak jak to zapodaje producent w materiale odtwarzanym choć bym nie wiem co i jak kombinował.

Virtualny to tworzony dodatkowo przez procesor nie jest identycznym sygnałem co sam  Atmos, tylko dorabia brakujące kanały korzystając z technologii wirtualizacji dźwięku na podstawie innych kanałów.   

Jedno słowo : DODAJE a nie  ma zawarte wszystkie oryginalne dodatkowe.  
Skoro masz 9.2.4  ( 15 kanałów oryginalnych  )   to on sobie dorabia z wszystkich dostępnych  11 kanałów 9.2  dodatkowe 4 do wirtualizacji.

Dolby Surround to nawet z byle jakiego tylko STEREO  ( 2 kanały ) zrobi przestrzenny na kilka głośników przetwarzając i dodając brakujące kanały.  
Do typowego 5.1 mam przednie rozszerzające i tylne, do tego górne 4 Atmos, procesor pokazuje mi, że wchodzi Atmos a nie Dolby Digital +czy też inny, więc moim zdaniem nie jest wirtualny, jak wchodzi mi do procesora Atmos, to wchodzi mi preset Atmos/Surround, przy zwykłych 5.1 jest wtedy Dolby Surround, no wtedy tak jak piszesz robi dodatkowe do 5 1, wtedy procesor robi upsampling uruchamiając dodatkowe kanały. Robiłem testy i przy takim tradycyjnym 5.1 DTS HD, DTS, Dolby True Hd itd....jest lepsza przestrzeń, niż jakbym dał to co wchodzi
Odpowiedz
REKLAMA:



#12
Jesli procesor melduje wchodzący sygnał Atmos to dostaje sygnał Atmos.
Odpowiedz
#13
(01-03-2023, 07:27 PM)Ktosi napisał(a): @kowalmisiek  już pisałem wcześniej, Atmos może działać na mniejszej ilości głośników bez dodatkowego odpowiedniego zestawu głośników ale to będzie tylko wirtualizacja  dźwięku oparta na wszystkich  ścieżkach Atmos.
Abyś miał odpowiednie dźwięki w odpowiednich głośnikach musisz mieć koniecznie sprzęt wymagany do odtworzenia Atmos w oryginale.
Najprostsza z możliwych konfiguracji do odtworzenia w 100%  Atmos to 3.1.2  , wszystko poniżej to tylko wirtualizacja.

Ja mam pełnoprawne 7.1.4 czyli i amplituner denon 3800 + końcówka mocy która to ma ogarnąć zestaw i do tego 7 głośników subwoofer i 4 sufitowe. Tak że u mnie niema żadnej wirtualizacji. Interesowało mnie tylko jak działa atmosw przypadku kiedy się ma 4 głośniki sufitowe a ścieżka audio atmos jest nagrana na 2 głośniki (bo chyba tak jest we wszystkich filmach z atmos).
Rozumiem że to już amplituner w jakiś sposób sobie ogarnie i będzie rozdział na przód tył a nie w obu parach taki sam dźwięk stereo??
Odpowiedz
#14
To działa trochę inaczej- te dodatkowe kanały Atmos nie są kanałami zawartymi w scieżce dzwiekowej jako stałe tak jak ma to miejsce w układzie 5-7 kanałowym.Sygnał kierowany do nich jest generowany na podstawie algorytmu okreslajacego położenie obiektu (i kierunek dzwieku) według metadanych zawartych własnie w warstwie Atmos.Tak więc ilość dodatkowych głosników do układu Atmos jest prawie że dowolna.Oczywiście jest uzalezniona od możliwości amplitunera/procesora dzwięku.
Odpowiedz
#15
Z Atmos w materiale tak jest bo jest przecież sygnał odpowiedni i dane dla procesora.

Z sygnału bez Atmos z wykorzystaniem wirtualizacji nigdy nie będzie oryginalnego dźwięku Atmos bez względu jaki się sprzęt ma. To będzie tylko virtualizacja i interpretacja źródeł dzięki przez DSP który dorobi brakujące kanały.
To działa tak np przy STEREO, Dolby DD czy każdym innym nie Atmos. Procesor przetwarza to na virtualny Atmos który z kolei można podłączyć i odsłuchać na sprzęcie Atmos.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości